Logowanie

Opłaty za paliwo lotnicze mogą się zmniejszyć, ale czy wpłynie to na ceny biletów?

Zmniejszenie opłat za paliwo do samolotów jest pewnego rodzaju narzędziem marketingowym, jednak kwestia ta nie jest jednoznaczna i nie opowiada całej historii związanej ze zmianami, jakie następują w tej gałęzi przemysłu. 

 

Wraz z cenami ropy, które zmniejszyły się do poniżej 80$ za baryłkę, spadły także ceny paliwa lotniczego. Taka sytuacja zaistniała po raz pierwszy od sześciu lat. Niektórzy klienci linii lotniczych zadają pytanie, dlaczego wraz z taką obniżką dopłaty paliwowe również nie idą w dół. 

Nie wszystkie linie lotnicze nakładają wspomnianą dopłatę (np. WestJet), a niektóre linie, jak Air Canada, nakładają dopłatę tylko na loty międzynarodowe, choć w przypadku tej firmy, nie wpływa to na ceny biletów, które mimo wszystko są bardzo konkurencyjne. 

W momencie, gdy klienci poszukują lotów międzynarodowych, strony linii lotniczych oraz serwisów wyszukujących połączenia lotnicze (Kayak, Skyscanner), wyświetlają ceny, które obejmują już wszelkie dodatkowe dopłaty i podatki. 

Jeśli wyszukamy połączenie na stronie linii lotniczych Air Canada, na ekranie pojawi się ogólna informacja na temat połączenia, które zostało wybrane, jednak dopóki nie zostanie kliknięty przycisk „Detale”, użytkownik nie dowie się o poszczególnych dodatkowych opłatach, jakie wchodzą w skład ceny biletu. 

Każda linia lotnicza ma własną filozofię

To, czy dana linia korzysta z dopłat paliwowych, zależy od jej filozofii biznesu, mówi David Tyerman, analityk branży lotniczej z firmy zarządzającej majątkiem Canaccord Genuity. 

Tyerman mówi, że dla linii lotniczych posiadających dopłaty paliwowe, głównym motywem takiego działania, jest przekonanie, że dzięki temu pokazują, że paliwo jest bardzo istotnym elementem biznesu i całej podróży lotniczej, która ma wpływ na cenę biletu. Ponadto, w ten sposób implikują, że to nie jest zabieg mający na celu pobranie jak największej ilości pieniędzy od klienta lecz próba pokrycia znacznie wyższych kosztów, jakie łączą się z biznesem lotniczym. 

Linie lotnicze nie stosujące dopłat paliwowych według Tyermana stawiają na prosty przekaz marketingowy typu: „Chcemy tylko ułatwić życie naszym klientom i maksymalnie uprościć korzystanie z naszych usług, dlatego ustalamy jedną cenę biletu, bez względu na wszystko”. W takiej sytuacji, cena biletu jest ustanawiana prawdopodobnie na podstawie popytu i podaży na danej trasie. 

Przykład

W celu zademonstrowania różnic, jakie pojawiają się w cenach poszczególnych połączeń, sprawdzone zostały opcje podróży z Toronto do Barcelony. Znaleziono siedem całkowicie różnych cen biletów, na ten sam dzień i w tej samej kategorii taryfowej. Niestety w wybranym okresie nie było lotów bezpośrednich, przez co koszty paliwa mogą się nieco różnić między poszczególnymi trasami, jednak po przejrzeniu wszystkich opcji okazało się, że dopłata paliwowa była jednakowa dla wszystkich lotów. 

Wiosną 2015 roku, Air Canada wznowi loty bezpośrednie z Toronto do Barcelony, które będą wymagały mniej zużycia paliwa, ale na dzień dzisiejszy, dla rezerwacji na taki lot, dodatek paliwowy pozostaje taki sam, podczas gdy ogólna cena biletu spada. 

Klasa biznes może kosztować więcej…lub mniej

Przy użyciu tego samego przykładu, co powyżej, dopłata paliwowa w analizowanej sytuacji i połączeniu, wynosiła 416$ we wszystkich trzech opcjach udostępnionych przez Air Canada w klasie ekonomicznej. Jeśli chodzi o klasę biznes, dopłata ta wzrasta niemal dwukrotnie i sięga 776$. 

Rzecznik prasowy Air Canada, Peter Fitzpatrick mówi, że „klasa biznes posiada nieco większe siedzenia, które zajmują większą powierzchnie i są cięższe o standardowych miejsc w klasie ekonomicznej. To sprawia, że są droższe z operacyjnego i handlowego punktu widzenia”.

Co ciekawe, całkowity koszt biletu w klasie biznes dla wyszukiwanego połączenia wyniósł 4470$, co jest znacznie mniejszą kwotą niż 5232$, jakie pojawiły się przy opcji lotu klasą ekonomiczną Latitude. Tak więc pomimo faktu, że w klasie biznes dopłaty paliwowe są wyższe, to ceny biletów mogą być zaskakująco niższe.

Czy obniżą się koszty podróży lotniczych?

Pod koniec 2014 roku, dyrektor Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego, Tony Tyler oświadczył w Toronto, że cena dopłat paliwowych prawdopodobnie bardzo szybko się obniży. Jednak istotne jest, że cena paliwa lotniczego bazuje na cenie ropy oraz, że często linie lotnicze zabezpieczają się na przyszłość właśnie dzięki tym kosztom, co może powodować pewne rozbieżności czasowe w kwestii zmian cen. 

Fitzpatrick dodaje, że „na koszty dopłat paliwowych oraz cen biletów mają także warunki rynkowe, konkurencja oraz międzynarodowe porozumienia lotnicze między krajami”.

Tyermann zauważa, że ceny paliwa lotniczego w Kanadzie spadły już o 13,9 % od lipca 2014 roku, podczas gdy cena ropy spadła wówczas poniżej 100$ za baryłkę. Według ostatnich analiz, koszt paliwa w USA pod koniec 2014 roku spadł o 23%, po tym jak w lutym tego samego roku osiągnął on swoje rekordowe wysokości. 

Paliwo stanowi jedna trzecią kosztów operacyjnych linii lotniczych

Mona Aubin z Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego, powiedziała CBC News, że paliwo jest najistotniejszą kategorią wśród kosztów eksploatacji dla przemysłu lotniczego i stanowi około 30 do 33% całości kosztów operacyjnych w branży. Dodaje również, że według szacunków i wstępnych analiz, w 2014 roku branża lotnicza zarejestrowała jedynie 6$ zysku na pasażera. 

Tyerman opisuje przewoźników lotniczych jako bardzo konkurencyjny biznes, w którym zysk nigdy nie będzie wystarczający dla linii lotniczych i to jest główny powód, dla którego wiele firm tego typu upadło. Aktualnie linie lotnicze powołują się na silny popyt biletów na poszczególnych trasach i starają się utrzymać je w cenie, która pomoże im prowadzić biznes. 

Dopłaty paliwowe jako „miły efekt uboczny” dla linii lotniczych

Podróżnicy, którzy zdobyli swoje bilety lotnicze na podstawie zebranych punktów Frequent Flyer, płacą dopłaty paliwowe jedynie na niektórych trasach oferowanych przez poszczególne linie lotnicze. Przykładowo podróż z Toronto do Barcelony z biletem uzyskanym na podstawie wspomnianych punktów (Aeroplan Points w Air Canada), uwzględnia 416$ dopłaty paliwowej. Jednak członkowie Aeroplan, którzy wybierają lot obsługiwany przez niektóre linie partnerskie Air Canada nie uiszczają tej dodatkowej opłaty, dzięki czemu mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Zdarza się również taka sytuacja, że czasami Aeroplan pobiera od konsumenta dopłatę paliwową pomimo tego, że Air Canada zaznacza, że wszelkie tego typu dopłaty są wliczone w cenę biletu. Dla przykładu, jeśli lecimy z Toronto do Los Angeles korzystając z usług Aeroplanu, pojawia się 54$ dopłaty paliwowej, pomimo faktu, że Aeroplan, na swojej oficjalnej stronie internetowej oświadcza, że „Wszelkie dopłaty paliwowe są wliczane w cenę w imieniu danego przewoźnika i są przekazywane bezpośrednio do posiadacza biletu”. Wynika to z odmiennego mechanizmu ustalania cen w programie Aeroplan oraz linii lotniczych. 

Istnieją strony internetowe, które skupiają się na podróżnikach o statucie Frequent Flayer. Należą do nich m.in.: The Points Guy, Travel is Free oraz CreditCards.com. Strony te pokazują listę linii lotniczych, które nie naliczają dopłat paliwowych. Jeśli podróżnik rezerwuje bilet w programie Aeroplan, nie otrzymuje informacji na temat kwoty dopłaty paliwowej. Korzystając z wspomnianych stron, można sprawdzić poszczególne koszty podróży.

Ostatnio zmienianypiątek, 23 styczeń 2015 09:04

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C