Logowanie

Ceny ropy spadną do 10 dolarów za baryłkę?

To nie żart, historia zna już takie przypadki.

Rynek ropy naftowej przechodzi aktualnie przez to, przez co traperzy 200 lat temu na rynku bobrowych futer, czyli błędne koło. Jako sprzedawcy zalewali rynek futrami z bobrów licząc na zyski, a tym czasem cena spada ze względu na nadmierną podaż.

Co ma wspólnego ropa z bobrem? To brzmi jak kanadyjski żart i zapewne nim jest. Jedna puenta takiego żartu może pomóc w spekulacjach na temat załamania cen ropy. Nie jest istotne czy planujesz zakup „paliwożernego” samochodu czy inwestycje w strefie ropy – niczego nie można być pewnym. Nawet najważniejsze instytucje kanadyjskie w tym kanadyjski bank centralny nie wie nic. 

„Pomimo pewnych obiecujących badań Bank of Canada o prognozowaniu cen ropy naftowej niepewność, nawet przy najbardziej optymistycznych prognozach jest duża” powiedział zastępca dyrektora banku Timothy Lane. Eksperci i ekonomiści z Kanady oraz giganci naftowi powinni mieć dobre środki do tego, aby przewidzieć ceny ropy, ale teraz wyglądają oni na równie zaskoczonych jak my wszyscy. 

„Zamieszanie związane z cenami towarów w Kanadzie to problem, który powraca co jakiś czas od 300 lat”  powiedział Harold Innis, histiryk i ekonomista z Uniwersytetu z Toronto. 

Inni opisał rozwój ekonomiczny Kanady na podstawie historycznego obrotu towarami począwszy od wspomnianego już wcześniej handlu futrami z bobrów. „Teraz popadają w bankructwo z powodu niskiej ceny futra”  Innis cytuje wypowiedź jednego z francuskich urzędników z 1704 roku. 

Jeśli myślimy o ekonomii handlu futrami, to wszystko opiera się na tym, jak szybko poszukiwania wartościowych futer wybiją zwierzęta futerkowe i zmuszą myśliwych oraz handlowców do zapuszczania się coraz głębiej w puszczę kanadyjską. Rynek futer był kiedyś tak samo zmienny jak obecny rynek ropy naftowej. 

Ludzie, którzy stali się zależni od europejskich towarów byli zmuszeni do podtrzymywania dostaw tych towarów, nawet w okresie, kiedy ceny futer były skandalicznie niskie. Dlatego ludzie łapali coraz więcej bobrów, bo tego wymagał popyt i ceny ciągle spadały. 

Dokładnie to samo dzieje się teraz. Podczas gdy małe i duże firmy tną wydatki na przyszłościowe projekty – włączając w to 6,5 miliarda dolarów na rozwój w mało kosztownym Katarze – istniejący producenci pompują ropę tak szybko jak tylko potrafią, aby utrzymać dochody, które i tak maleją z powodu drastycznego spadku cen. 

Ostatni raport Departamentu Energii USA zakłada, że produkcja ropy wzrośnie w tym i w przyszłym roku. Firmy jednak tną koszty (tak jak kiedyś traperzy) powiększając produkcję. Jak przewiduje Shawn McCartney z Globe and Mail’s „dostawy z USA i Kanady wzrosną, a wielu analityków przewiduje, że ceny jeszcze spadną”. 

Jak tania może być ropa? Ceny rynkowe rzadko spadają liniowo, ale mimo częściowej stabilizacji nie ma powodu do tego, aby ropa nie staniała jeszcze bardziej. „W dniu 1 kwietnia 1986 roku cena ropy spadła poniżej 10 dolarów za baryłkę i nie był to prima aprilisowy żart”  wspomina John Kingston, analityk w Platts. W późnych latach 90. pomimo znacznie większej inflacji niż obecna, cena ropy spadła ceny nieco powyżej 10 dolarów. 

W tej sytuacji oczywistym pytaniem jest, co się z rynkiem ropy naftowej, jeśli tendecja spadku cen się utrzyma. Spekuluje się, że spółki naftowe zaczną pompować ropę jak szaleni, zapasy w ciągu dwóch lat drastycznie się skurczą a cena nagle skoczy do góry. Ale są to tylko daleko idące spekulacje. 

Na dłuższą metę nie przewiduje się tego, co stało się z rynkiem handlu futrami z bobrów. W końcu ich futro wyszło z mody. Stało się to jednak wtedy, kiedy omal doszło do tego, żete miłe zwierzęta o mało nie wyginęły. Obecnie bobrów jest pod dostatkiem, ale to, co kiedyś było największym rynkiem Kanady w XXI wieku prawie znikło.

Ostatnio zmienianyczwartek, 29 styczeń 2015 10:36

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C