Logowanie

Wzrost samozatrudnienia w styczniu

Z raportu z ubiegłego miesiąca wynika, że zanotowano największy wzrost rozwoju na rynku samozatrudnienia od trzech lat.

 

Styczniowy wzrost w sektorze samozatrudnienia przewyższył prognozy, ekonomiści i tak ostrzegają, że ten sektor ma tendencję do pozostawania w tyle. Wiele niedawnych cięć etatu spowodowanych przez spadek cen ropy trzeba najpierw przełożyć na liczby tak, aby dostać ogólny obraz sytuacji w kraju. 

Kanadyjscy pracodawcy stworzyli w zeszłym miesiącu 35400 miejsc pracy, dzięki czemu wskaźnik bezrobocia spadł do 6,6 procent ujawnił Statistic Canada. Dodatkowo nastąpił wzrost osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Przeważył jednak spadek osób pracujących na pełen etat. Wzrost nastąpił też w sektorze samozatrudnienia i to głównie w regionie Alberty, który został najbardziej dotknięty przez spadek cen ropy. Liczba robotników otrzymujących stałe pensje spadła.

W raporcie wypowiada się także David Watt, główny ekonomista HSBC Bank Canada: „gospodarka walczyła o rozpęd nawet przed tym jak musiała się dostosować do sytuacji, jaką niosą za sobą spadki cen ropy”. 

Większość ekonomistów widzi niemrawy wzrost dotyczący pracy w ciągu najbliższych nadchodzących miesięcy. Na razie zwolniono ponad 17 tysięcy pracowników, głównie w sektorze górniczym i wydobycia ropy. 

„Jesteśmy ostrożni co do snucia perspektyw dotyczących kanadyjskiego rynku pracy” powiedział Matthieu Aeseneau, starszy ekonomista w National Bank Financial. Spodziewa się on także wyraźnego spowolnienia na kanadyjskim rynku pracy w tym roku. 

Kluczowym pocieszeniem jest fakt, że gospodarka Stanów Zjednoczonych, w ciągu ostatnich trzech miesięcy utworzyła ponad milion miejsc pracy. Fakt ten na pewno podniósł na duchu kanadyjskich producentów i eksporterów. Słaby dolar kanadyjski o niższe stopy procentowe powinny pomóc przedsiębiorstwom i w końcu pobudzić ich do zatrudniania nowych ludzi do pracy. 

Liczba Kanadyjczyków pracujących na własny rachunek wzrosła o ponad 41 tysięcy w ciągu ostatniego miesiąca. To największy wzrost od grudnia 2011 roku – kiedy to pracownicy otrzymujący stałą pensję w sektorze prywatnym i publicznym zostali zwolnieni w liczbie 5700. 

Kim są osoby, które zaczęły pracować na własny rachunek? To przede wszystkim kobiety w wieku między 25 a 54 i mężczyźni powyżej 55 roku życia. Największe samozatrudnienie zostało odnotowane w budownictwie, opiece zdrowotnej i wśród usług naukowych. Osoby pracujące na własny rachunek stanowią obecnie około 15,6 procent wszystkich pracujących Kanadyjczyków. 

Wśród regionów, w których odnotowano największy wzrost samozatrudnienia króluje Alberta. „Prawdopodobnie nie jest to przypadek, w końcu ceny ropy naftowej wciąż nie są stabilnym poziomie” zauważyła starsza główna ekonomistka IKS Global Insight Arlene Kish. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C