Logowanie

100 milionów dolarów wynagrodzenia dla ofiar czystki LGBTQ

100 milionów dolarów wynagrodzenia dla ofiar czystki LGBTQ 100 milionów dolarów wynagrodzenia dla ofiar czystki LGBTQ

Odszkodowania zostały wprowadzone po tym, jak byli pracownicy rządu federalnego złożyli pozew zbiorowy dotyczący dyskryminacji LGBTQ.

Rząd Trudeau przeznaczył ponad 100 milionów dolarów rekompensaty dla członków wojskowych oraz innych agencji federalnych, których kariera została zakończona lub uniemożliwiona ze względu na orientacje seksualną.

Pieniądze zostaną wypłacone na podstawie wystosowanego przez ofiary tak zwanej „czystki gejowskiej”, na ich rzecz, w celu wynagrodzenia szkód materialnych, jakich mogły doznać.

Porozumienie co do zasady w sprawie sądowej pojawiło się w piątek, na kilka dni przed oficjalnymi przeprosinami rządu za dyskryminację członków społeczności LGBTQ. Szczegóły umowy są nadal opracowywane i ustalane przez strony i mają zostać zatwierdzone przez Sąd Federalny. Oczekuje się, że kilka tysięcy osób będzie się kwalifikowało do natychmiastowej rekompensaty finansowej.

Premier Justin Trudeau wygłosił przeprosiny, które znacznie przewyższają wszelkie tego typu akcje, jakich podjęły się rządy innych krajów w celu zadośćuczynienia osobom LGBTQ.  Wśród inicjatyw bezpośrednio związanych z przeprosinami, rząd przeznacza 250 tysięcy dolarów na projekty społeczne, których celem jest walka z homofonią oraz wsparcie osób będących w kryzysie związanym z orientacją seksualną. Co więcej, w roku 2019 rząd planuje upamiętnienie rocznicy federalnej dekryminalizacji aktów homoseksualnych.

Akt prawny likwidujący rejestry zachowań homoseksualnych

W związku z szerokimi działaniami na rzecz homoseksualistów, rząd planuje również złożyć akt prawny, który likwidowałby rejestry osób skazanych za aktywność seksualną z udziałem partnerów tej samej płci, niezależnie od tego, czy wyrok został wydany przez sądy cywilne czy też wojskowe.

Proces ten będzie wymagał złożenia wniosku o usunięcie ze wspomnianego rejestru. Dokumenty mogą być składane również w imieniu zmarłych, którzy zostali skazani. „Wszelkie wysiłki rządu mają na celu rozpoznanie przeszłych, a także obecnych krzywd oraz zapobieganie im w przyszłości” – powiedział Gary Kinsman, profesor socjologii na Uniwersytecie Lauretian, wiodący badacz szeroko pojętej niesprawiedliwości.

„To co się dzieje dzisiaj, powinno stać się lata temu”

Kinsman ubolewa nad faktem, że wysiłki rządu związane z grupą LGBTQ przybrały tempa dopiero teraz. „Te przedsięwzięcia zajmą bardzo dużo czasu i powinny były rozpocząć się już lata temu” –mówi. „Jestem wielce zasmucony, że wielu ludzi, którzy naprawdę powinni zostać przeproszeni za dyskryminację i wszelkie krzywdy, których doświadczyły ze względu na ich orientację seksualną, już odeszły z naszego świata”.

Polityki dyskryminacyjne, które w wielu przypadkach zrujnowały życie i karierę dużej liczby osób, wywodziły się z federalnych wysiłków o zagwarantowanie bezpieczeństwa w latach 40. XX wieku. „Nie ma żadnych dowodów na to, że pracownik będący homoseksualistą kiedykolwiek udzielał informacji sowieckim agentom lub innej zagranicznej władzy – a takimi obawami żyli przedstawiciele ówczesnego rządu” – mówi Kinsman. „Można powiedzieć, że sytuacja wyglądała całkowicie odwrotnie. To była tylko oficjalna wersja. Tak naprawdę chodziło o to, aby pchnąć homoseksualistów poza granice kraju, jednocześnie definiując prawidłowe zasady seksualnej orientacji, które nie byłyby postrzegane jako zagrożenie bezpieczeństwa. Heteroseksualizm był uznawany za krajową bezpieczną seksualność”.

Po oficjalnych przeprosinach rządu, oczekuje się, że ujawnione zostaną ukryte fakty historyczne, polityki i praktyki władzy, które są bezpośrednio związane z dyskryminacją i czystką.  

Ostatnio zmienianyczwartek, 03 maj 2018 01:48

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C