Logowanie

Ile można miesięcznie odłożyć w Kanadzie?

Jakie są zarobki w Toronto i ile można miesięcznie odłożyć?

To zależy od Twojego stylu życia, który sobie zaplanujesz i ustawisz po przyjeździe.

Toronto i okolica
$12/godzina pracy na start: proste prace manualne - najniższe zarobki, jeśli jest się pomocnikiem pomocnika i nie potrafi się nic konkretnego robić, do przyuczenia przez pracodawcę.
$15/16 do ręki za godzinę na start: jeśli cokolwiek potrafi się robić lub pokaże się w pracy, że się dobrze pracuje, stawka również dla pomocników, także do przyuczenia. Po tygodniu lub kilku tygodniach pracodawca przeważnie podnosi stawkę.
$16/20 do ręki za godzinę: jeśli ma się zawód w ręce i potrafi się "coś" robić to zarobki są na start w tym przedziale.

Wypłata: gotówka do ręki lub w kopercie co tydzień, płatne z tygodniowym posunięciem, tzn. za pierwszy tydzień otrzymujesz należność z końcem drugiego tygodnia, za drugi tydzień pracy z końcem trzeciego tygodnia, itd. Jeśli powiesz pracodawcy przed odejściem, że rezygnujesz - otrzymasz wypłatę za ostatni tydzień normalnie, po tygodniu. Jeśli porzucisz pracę z dnia na dzień - nie otrzymasz wypłaty.
Szanuj więc pracodawcę swego.

Średnio pracuje się 40 godzin, lecz z szefem często można się dogadać i można pracować w nadgodzinach i/lub przyjść do pracy w sobotę i/lub niedzielę. Zależy od firmy.

Kalkulacja przy najniższym zarobku - gotówka do ręki:
$12 x 40 godzin = $480 tygodniowo, gotówka do ręki, czyli $1,920 za miesiąc. Nie potrafiąc właściwie nic robić i "od strzała" przylatując do Toronto.

Przeciętny zarobek na początek w Toronto, na podstawie wiadomości od Polaków, którzy przyjeżdżają: $20 x 45 godzin = $900 tygodniowo, gotówka do ręki, czyli $3,600 na miesiąc.
Tyle zarabiają osoby, które są w Toronto 1 miesiąc i więcej i rozeznały się na rynku pracy, oraz dowiedziały jak rozmawiać z szefem.

Minimalne miesięczne koszty utrzymania w Toronto - centrum lub zachodnie centrum, polska dzielnica, okolica Roncesvalles Ave. - wynajem pokoju lub małej kawalerki w domku od $550
- wyżywienie $200
- transport $150
- komórka z internetem $60
Razem: $960

Ile można miesięcznie odłożyć?
W pracach tylko w języku polskim, bez konieczności znajomości języka angielskiego, w kanadyjskich firmach o polonijnym rodowodzie: Pracując w najprostszych pracach, nie wymagających jakichkolwiek kwalifikacji, przy minimalnej stawce i mając minimalne koszty możesz odłożyć $1,000 miesięcznie.
Pracując mając rozeznanie w tym co się robi, przy minimalnych kosztach utrzymania możesz odłożyć $2,600.
Średnio, z tego co słyszymy i obserwujemy, tygodniówka pracy (np. z pracującą sobotą) pozwala utrzymać się przez miesiąc.

Mając doświadczenie i głowę na karku, oraz znając angielski: "sky is the limit"!
Ze słyszenia i obserwacji również wiemy, iż mając fach w ręku i znając angielski w Toronto miesięczne zarobki wahają się $10,000-14,000. Najczęściej tyle zarabiają Polacy w branży budowlanej.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą redakcją! Email: redakcja (at) emigracjadokanady.info

Toronto - koszty utrzymania

Ile kosztuje utrzymanie w Toronto?

Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące kosztów życia i utrzymania w centrum Toronto, w okolicy polskiej dzielnicy przy Roncesvalles Avenue.

CAD $550/mies. - wynajem pokoju dla 1 osoby lub małej kawalerki dla maksymalnie 2 osób ze wszystkimi opłatami.
CAD $200/mies. - wyżywienie 1 osoby - zakup artykułów spożywczych
CAD $150/mies. - komunikacja miejska: metro, tramwaje, autobusy
CAD $60/mies. - komórka

Tyle należy kalkulować na podstawowe utrzymanie przy niezależnym życiu 1-ej osoby.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą redakcją! Email: redakcja (at) emigracjadokanady.info

Program finansowany przez rząd Ontario oferuje całodobowe wsparcie zdrowia psychicznego

Nowy program umożliwia dostęp do wsparcia z zakresu zdrowia psychicznego 24 godziny na dobę, przez cały rok. Użytkownicy mogą z niego korzystać za pośrednictwem Ontario Telemedicine Network (OLN).

Statystyki pokazują, że około 4000 Kanadyjczyków popełnia samobójstwo każdego roku, czyli średnio 11 osób dziennie.
Osoby potrzebujące wymagające terapii, zniechęcone długim czasem oczekiwania na porady, rezygnują z próby podjęcia leczenia. W odpowiedzi na to powstała Big White Wall (BWW)- internetowa platforma wsparcia dla rówieśników. Z projektu finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Długoterminowej może skorzystać każdy w Ontario. Lokalizacja nie ma znaczenia, dopóki istnieje połączenie z internetem, logowanie do BWW jest dostępne dla każdego.

Użytkownicy nie obawiać się negatywnych konsekwencji z przedstawienia swojego problemu. Wszystkie profile oraz interakcje są anonimowe, a skorzystać z platformy można za darmo, bez specjalnego skierowania.

Addictions and Mental Health Ontario twierdzi, że ludzie muszę czekać około 6 miesięcy by uzyskać pomoc.

"Dzięki Big White Wall mogę badać, mogę czytać, mogę być kreatywny, mogę dotrzeć i porozmawiać" - powiedział John Dickson, użytkownik platformy

BWW poinformowało, że 67 procent użytkowników uznało, że dobre samopoczucie zawdzięczają programowi. 48 procent stwierdziło, że Big White Wall był pierwszym krokiem do uzyskania wsparcia, poza profesjonalną interwencją.

Jednak, jak często się zdarza przy użyciu rozwiązań cyfrowych, mogą pojawić się zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz prywatności. BWW zaleca, by użytkownicy nie wymieniali się danymi osobowymi. W obawie o potencjalne ryzyko niewłaściwych treści, istnieje przycisk “zgłoś”.

Rząd Ontario zezwoli na palenie marihuany, we wszystkich miejscach gdzie dozwolone jest palenie tytoniu.

Mieszkańcy Ontario będą mogli palić marihuanę wszędzie tam, gdzie dozwolone jest palenie tytoniu – informuje konserwatywny rząd, rozluźniając zasady ustanowione przez poprzedni reżim liberalny.

Szczegóły zostały ogłoszone przez Caroline Mulroney, prokuratora generalnego Ontario, oraz ministra finansów Vica Fedeli, dzień przed złożeniem nowej regulacji.

Zgodnie z poprzednimi przepisami, osoby powyżej 19tego roku życia, mogłyby palić marihuanę tylko w Ontario, na terenach prywatnych. Proponowane przepisy łagodzą poprzednie, w związku z czym zezwolone zostanie palenie marihuany w tych samych miejscach co papierosy.

Zabronione będzie palenie w pojazdach, łodziach i w garażu. Łamanie reguł będzie grozić karze od 1000 do 5000 USD.

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił, że po legalizacji sprzedaż będzie odbywać się przez Internet, a prywatne sklepy będą funkcjonować już w kwietniu przyszłego roku.

W środę prowincja ogłosiła, że regulacją rynku zajmie się Alcohol and Gaming Comission of Ontario. Będzie zajmować się egzekwowaniem przepisów prowincjonalnych dotyczących sprzedaży konopi indyjskich, cofaniem licencji sprzedaży, oraz nadawania ich.

Każdy kto zechce otworzyć sklep będzie musiał złożyć wniosek o licencję operatora detalicznego i autoryzację sklepu.

,,Chcemy mieć pewność, że konsumenci są chronieni, ale chcemy także otworzyć rynek’’- przekazuje Fedeli.

,,Jest to okazja dla małych firm do zaangażowania się , a chcemy zaangażować jak najwięcej uczestników’’. Jednak rząd przekazuje, że naruszenie przepisów prowincjonalnych dotyczących sprzedaży konopi indyjskich uniemożliwiłoby uzyskanie licencji w przyszłości.

,,Wszelka zorganizowana przestępczość, oraz nielegalna sprzedaż po 17 października uniemożliwi Ci uzyskanie licencji w Ontario’’.

Agencja rządowa Ontario Cannabis Retail Corp zajmie się sprzedażą onlinei hurtową dla prywatnych sklepów detalicznych.

Gminy Ontario, chcą ce zrezygnować z prowadzenia sklepów z konopią, będą musiały zrobić to do 22 stycznia 2019 roku. Zgodnie z nowym ustawodawstwem prowincja miałaby również możliwość ustanawiać odległości między sklepami, a szkołami.

Lider Green Party, Mike Schreiner ostrzegł rząd, by skupił się na mniejszych firmach, a nie dużych korporacjach na rynku konopi. ,,Będę bronił małych przedsiębiorstw, twórców miejsc pracy, należących do Ontario. Przypilnuję tego by miejscowi byli zaangażowani w rynek konopi’’.

Robert Schwartz, profesor University of Toronto, specjalizujący się w dystrybucji konopi indyjskich, oraz specjalista od zdrowia publicznego powiedział : ,, To będzie wyzwanie dla ludzi mieszkających w wielu jednostkach mieszkalnych. W tych domach mieszka wielu ludzi narzekających na bierne palenie konopi, zatem istnieją pewne wspólnoty, które nie palą, co jest dobre’’

Schwartz, który jest także dyrektorem wykonawczym Ontario Tobacco Research Unit, powiedział, że rząd powinien wyraźnie podkreślić, że palenie marihuany nie jest zdrowe.

,,To bardzo ważne by komunikować ludziom, że nie powinni palić, powinni używać tego w inny sposób. Najlepiej gdyby każdy rozróżniał palenie of vapingu. Nie to, że vaping jest łagodny, ale niewątpliwie jest zdrowszy niż palenie’’.

Subskrybuj to źródło RSS

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C