Logowanie

Podstawowe informacje dla kandydatów Express Entry

Express Entry - podstawy Express Entry - podstawy

Kanada zmieniła swoje programy imigracyjne, aby dać wykwalifikowanym obcokrajowcom więcej możliwości znalezienia optymalnego miejsca zatrudnienia.

 Począwszy od stycznia 2015 roku, wykwalifikowani pracownicy zagraniczni mają dostęp do internetowego składania swojej kandydatury o uczestnictwo w wybranym programie Express Entry. Każdy z dostępnych projektów imigracyjnych dotyczy imigracji ekonomicznej do Kanady.

Programy w ramach Express Entry:

- Federal Skilled Worker Program;
- Federal Skilled Trades Program;
- Canadian Experience Class;
- Provincial Nomine Program.

Kandydacie ubiegający się o prawo do pobytu stałego w Kanadzie, na podstawie systemu Express Entry, będą obsługiwani w szybszym tempie, określonym na sześć miesięcy lub mniej.

Express Entry daje także możliwość potencjalnym imigrantom na znalezienie odpowiedniej oferty pracy przed przybyciem do Kanady, poprzez kontakt z pracodawcą i ustalenie warunków pracy.

Według założeń programu, jego uczestnikami stają się osoby, które posiadają największe szanse osiągnięcia sukcesu ekonomicznego w Kanadzie. Kolejność składania wniosków nie jest istotna. Organy przetwarzające aplikacje, dokonują selekcji tylko i wyłącznie na podstawie zawartości wniosków oraz zapoznania się z historią kandydata.

Jak działa Express Entry?

Steps
Opis obrazka: W pierwszej kolejności należy uzupełnić swój profil w systemie Express Entry, następnie zarejestrować się w Banku Pracy (Job Bank), wypromować własną osobę i oczekiwać na przyjęcie do systemu Express Entry. Kolejnym elementem procedury jest otrzymanie przez kandydata zaproszenia do składania aplikacji (ITA), które uprawnia do starania się o pobyt stały drogą internetową. 

Opis powyższych kroków:

KROK 1. Tworzenie profilu w systemie Express Entry przez potencjalnego kandydata.
W tej części dana osoba jest proszona o wyrażenie powodu, dla którego jest zainteresowana przyjazdem i pracą w Kanadzie. Od stycznia 2015 roku, tworzenie tego typu profilu jest możliwe za pośrednictwem Internetu.

W profilu kandydat ma wprowadzić informacje na temat swoich umiejętności, doświadczenia zawodowego, znajomości języków, edukacji oraz innych szczegółów.

Zanim jednak będzie można to zrobić, dana osoba będzie musiała wziąć udział w teście językowym, dotyczącym języka angielskiego lub francuskiego. Ponadto, jeśli kandydat był kształcony poza Kanadą, wymagane będzie zaświadczenie informujące, czy zdobyte wykształcenie jest równoważne standardom kształcenia kanadyjskiego.

Jeżeli kandydat spełni kryteria dla co najmniej jednego z możliwych programów imigracji ekonomicznej, zostaje dopuszczony do systemu Express Entry, a jego status zmieni się na wstępnie zakwalifikowanego kandydata.

Jeśli dana osoba nie posiada oferty pracy od kanadyjskiego pracodawcy lub nominacji od prowincji/ terytorium w Kanadzie, powinna się ona zarejestrować w kanadyjskim Banku Pracy (Job Bank). Jest on łatwym narzędziem, wspomagającym wyszukiwanie atrakcyjnych ofert pracy za pośrednictwem Internetu. Dzięki wielu funkcjonalnościom, kandydat może dopasować i wyselekcjonować firmy tak, aby najlepiej pasowały do umiejętności, wiedzy i doświadczenia kandydata.

Środowisko Express Entry
Profil każdego kandydata jest szczegółowo analizowany i weryfikowany przez odpowiednie organy. Uczestnicy otrzymują informacje na temat tego, na jakim miejscu w systemie Express Entry się aktualnie znajdują. Do przeprowadzania klasyfikacji kandydatów służy Kompleksowy System Rankingowy, opierający się na zestawianiu czynników prowadzących do potencjalnego sukcesu ekonomicznego (m.in.: język, edukacja, doświadczenie).

W miarę przetwarzania kolejnych wniosków, system Express Entry generuje informacje i zaproszenia dla wyselekcjonowanych kandydatów, umożliwiające im ubieganie się o pobyt stały w Kanadzie. Osoby z najwyższymi wynikami w rankingu, włączając w to osoby posiadające ważne oferty pracy lub prowincjonalne nominacje, zostają niezwłocznie powiadamiane o możliwości aplikowania.
Profil Express Entry danej osoby zachowuje swoją ważność przez okres dwunastu miesięcy. W tym czasie należy dbać o aktualizowanie danych, jeżeli dojdzie do ich zmiany.

Ważne: Wypełniając profil Express Entry online nie zyskuje się gwarancji na otrzymanie zaproszenia do starania się o pobyt stały w Kanadzie. Stosowna informacja zawiadamiająca o takiej możliwości zostanie wysłana do kandydata, jeżeli jego profil przejdzie pomyślnie proces przetwarzania.

KROK 2. Wybrani kandydaci są proszeni o składanie elektronicznych wniosków o pobyt stały.

Zaproszenie do zapisów i składania aplikacji o pobyt stały są wysyłane, jeśli:

- kandydat posiada ważną ofertę pracy od kanadyjskiego pracodawcy (potwierdzoną przez LMIA);
- kandydat jest nominowany przez daną prowincję lub region;
- kandydat jest w czołówce rankingu uczestników Express Entry, bazującego na umiejętnościach i doświadczeniu.

CIC będzie przetwarzał większość kompletnych aplikacji o pobyt stały w ciągu sześciu miesięcy od ich złożenia. Jest to przyspieszona procedura, przewidziana dla uczestników Express Entry.

Kandydaci Express Entry, którzy nie otrzymają zaproszenia do składania wniosku o pobyt stały, po dwunastu miesiącach mogą ponownie starać się o miejsce w wybranym programie i aplikować o prawo i status stałego rezydenta Kanady. Uprzednio jednak, muszą sprawdzić dane wprowadzone do swojego profilu i wprowadzić aktualizacje, jeżeli któreś z informacji uległy zmianie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Express Entry w języku polskim, proszę przejść do strony: http://emigracjadokanady.info/express-entry.

Informacje w języku angielskim pod adresem: www.canada.ca/ExpressEntry.

Przewodnik dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych, dotyczący Express Entry, sporządzony w języku angielskim znajduje się pod TYM linkiem (format .pdf).

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 16 luty 2015 20:12

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C