Logowanie

MUSISZ WIEDZIEĆ: Usługi w Toronto dla osób bez statusu imigracyjnego

W lutym 2013 roku Toronto jako pierwsze w historii miasto w Kanadzie postanowiło zostać przyjaznym miastem dla imigrantów.

 Toronto od lutego 2013 roku jako pierwsze miasto w historii Kanady postanowiło być azylem dla osób żyjących bez statusu imigracyjnego, ogłaszając, że daje to takim osobom dostęp do wszystkich usług w Toronto. Jeśli ty lub członkowie twojej rodziny znaleźliście się w sytuacji, w której jesteście jedną z 200 tysięcy osób mieszkających w Toronto i czekasz na decyzję w sprawie swojego przypadku (niezależnie czy jest to przyznanie obywatelstwa, przedłużenie wizy czy uchylenie nakazu deportacji) musisz wiedzieć, że dla całego miasta nie liczy się twój status imigracyjny. Często wiele z tych usług jest dostępnych bezpłatnie. 

Poniżej zostało wyszczególnionych jedyna kilka usług dostępnych dla imigrantów z niejasną sytuacją. Podczas oświadczenia w lutym 2013 roku władze Toronto obiecały pełną dostępność dla wszystkich mieszkańców, bez względu na status imigracyjny. Niżej wymienione agencje i organizacje potwierdziły współpracę z imigrantami czekającymi na rozwiązanie swojej sprawy. 

 

Policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, 911

Podczas zgłoszenia operatorzy zwykle wysyłają policję, straż pożarną i pogotowie ratunkowe, aby zaradzić każdemu nagłemu wypadkowi. Ty możesz poprosić jedynie o pomoc medyczną i powinieneś się też spodziewać, że na miejsce wypadku przyjedzie również policja. 

 

Telehealth Ontario: 1-866-797-0000

Telehealth Ontario to bezpłatne, poufne usługi telefoniczne gdzie możesz zadzwonić i zasięgnąć porady dotyczącej zdrowia. Na pytania odpowiadają dyplomowane pielęgniarki. Nie jest konieczne posiadanie ubezpieczenie zdrowotnego, nie podaje się również żadnych danych osobistych i kontaktowych. Usługa dostępna jest 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dodatkowo oferuje wsparcie w wielu językach. 

 

Toronto Community Health Centres (CHCs)

Tornonto Community Health Centres to społeczne ośrodki zdrowia, gdzie lekarze, praktykanci, pielęgniarki, prawcownicy socjalni i promotorzy zdrowia świadczą usługi zdrowotne. W takich centrach nie wymaga się ubezpieczenia zdrowotnego ani wcześniejszego umawiania się na wizytę. CHCs pobiera jedynie niskie opłaty i wymaga abyś żył w danym obszarze, gdzie świadczy usługi. Ponadto wypełnia się formularz, ale informacje w nim zawarte będą poufne. Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy medycznej należy pamiętać, że pomoc można zawsze uzyskać w dowolnym szpitalu, niezależnie od statusu imigracyjnego. Będziesz jednak obciążony opłatą za wykonane usługi. 

 

Workers Action Centre, 720 Spadina Avenue, Suite 223, 416-361-6319

Ustawa o standardach zatrudnienia w Ontario (The Ontario Employment Standards Act) zapewnia ochroną dla wielu robotników, niezależnie od ich statusu imigracyjnego. Bez względu na status masz prawo otrzymać pieniądze za wykonaną pracę. Jeżeli byłeś w pracy dyskryminowany, poniżany, nękany lub jeśli nie otrzymałeś wyplaty powinieneś natychmiast skontaktować się z Workers Action Centre. Możesz także złożyć anonimową skargę na warunki pracy związane Ontario bezpieczeństwem czy higieną. 

 

Ontario Early Years Centres: 1-866-821-7770

Ontario Early Years Centres to miejsce przede wszystkim dla rodziców i dzieci (do lat 6). Wszystkie usługi są bezpłatne i istnieje wiele ośrodków w całym Toronto. Aby zlokalizować najbliższy ośrodek zadzwoń pod podany numer telefonu. 

 

Toronto District School Board, 416-397-3000, www.tdsb.on.ca, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Każde dziecko do 18 roku życia ma prawo chodzić do szkoły w Ontario, niezależnie od jego (lub jego rodziców) statusu imigracyjnego. Toronto District School Board (TDSB) oświadczył, że wszystkie dzieci są mile widziane w szkołach TDSB, a informacje o nich lub ich rodzinach nie będą przekazywane i dzielone z urzędem imigracyjnym. Dziecko można rejestrować poprzez Międzynarodowe Biuro Rekrutacji na 5050 Yonge Street w Toronto. 

 

Inne usługi oferowane dla mieszkańców Toronto, które nie posiadają pełnego statusu imigracyjnego to: schronienia, doradztwo, usługi biblioteczne, pomoc prana, banki z żywnością, opieka przedszkolna i rekreacyjna i więcej. Pełną listę usług społecznych agencji i organizacji, które potwierdziły swoją dostępność dla imigrantów można znaleźć pod adresem, do ściągnięcia: http://www.socialplanningtoronto.org/news/translations-of-toronto-community-resource-guide-for-non-status-immigrants-%E2%80%93-2010-edition-now-available-for-download/.

Przewodnik dostępny jest w językach: angielskim, chińskim, hiszpańskim, urdu i tamilskim. Pełna lista usług dostępna jest pod adresem: http://www.toronto.ca/services. 

Aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo zawsze pytaj o kryteria kwalifikujące. Jeżeli organizacja, z którą się kontaktujesz wymaga informacji imigracyjnych zapytaj czy będą one dzielone z władzami. Nie podawaj jakichkolwiek danych osobowych podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, jeżeli jest konieczność zapytaj, w jakim celu te dane będą potrzebne. Wiele organizacji zajmujących się opieka społeczną mogą prosić o metrykę, kartę ubezpieczenia społecznego, papiery związane z imigracją, paszport czy kartę pobytu, prawo jazdy itp. 

Jeśli ty lub ktoś z twoich znajomych ma problem z dostępem do jakiejkolwiek usługi powinieneś zadzwonić na infolinię Solidarity City Network 1-888-670-4486. Dzielenie się doświadczeniami pomoże wciąż ulepszać usługi dla osób nie posiadających statusu imigracyjnego. 

„Imigranci bez pełnego statusu są częścią Toronto, to są nasi sąsiedzi, pracują tutaj, przyjaźnią się z nami” mówi Mai Phan z Solidarity City Network. „Toronto i wiele innych agencji zgadza się z faktem, że członkowie społeczności nie powinni być pozbawieni podstawowych usług z powodu przepisów i biurokracji. Jest to kolejny krok w długiej podróży do godności i praw imigrantów” mówi Pahn. „Pełen dostęp do usług oznacza, że wszyscy możemy żyć w bezpieczniejszych dzielnicach. Imigranci mogą uzyskać pomoc i usługi, których potrzebują w czasie ciężkich i trudniejszych  chwil”. 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 16 luty 2015 08:55

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C