Logowanie

Jak głosować w Ottawie?

Lokale wyborcze są otwarte od 10.00 do 20.00. Oznacza to, że wyborcy będą się wstawiać w swoich wyznaczonych lokalach wyborczych w całej Ottawie by oddać swoje głosy.

Kto może głosować?

By zagłosować musisz mieć co najmniej 18 lat i być obywatelem Kanady. Musisz być mieszkańcem Ottawy, właścicielem lub dzierżawcą ziemi w Ottawie, współmałżonkiem właściciela lub dzierżawcy ziemi.

Gdzie głosować?

W Ottawie znajduje się ponad 350 lokali wyborczych, zagłosuj w zależności od regionu w jakim mieszkasz. Możesz sprawdzić gdzie znajduje się  najbliższy lokal podając swój adres na stronie internetowej miasta. Twój lokal wyborczy znajduje się na zawiadomieniu, które otrzymałeś drogą pocztową.

Co musisz przynieść?

Jeśli jesteś na liście wyborców i otrzymałeś list z powiadomieniem, przynieś ze sobą list i dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Dokument musi zawierać imię, nazwisko, oraz adres zamieszkania. Jeżeli nie jesteś zapisany na listę wyborców możesz dopisać swoje imię wypełniając formularz dostępny we wszystkich lokalach wyborczych. W takim przypadku także musisz zabrać ze sobą dowód tożsamości. Pamiętaj, że paszport nie jest akceptowany, ponieważ nie zawiera Twojego adresu zamieszkania.

Jeżeli nie jesteś w stanie potwierdzić swojego nazwiska i adresu, przed głosowaniem musisz złożyć oświadczenie ustawowe.

Po zweryfikowaniu, zidentyfikowaniu lub dodaniu swojego nazwiska na listę wyborców urzędnik wyborczy przekaże Ci kartę do głosowania.

W wyborach federalnych i prowincjonalnych karty do głosowania są oznaczone literą X, ale w wyborach lokalnych wypełniasz owal obok wybranego kandydata.

Możesz oddać jeden głos na burmistrza, oraz na radnego. Jeśli popełnisz błąd, zgłoś się do urzędnika wyborczego. On  anuluje pierwsze głosowanie, oraz dostarczy Ci nową kartę głosów. Następnie, gdy ją wypełnisz, urzędnik wprowadza ją do tabulatora.

Frekwencja w roku 2014 wyniosła niecałę 40%, do tej pory w sondażach oddało głosy około  56 861 mieszkańców.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C