Logowanie

Stowarzyszenie Polskich Gejów i Lesbijek Toronto Kanada

Polish Gay and Lesbian Association Toronto Canada PGLA EmigracjaDoKanady.INFO Polish Gay and Lesbian Association Toronto Canada PGLA

W Toronto - Kanadzie - Ty decydujesz jaki chcesz mieć styl życia i sam sobie go układasz. Jako wolny i niezależny człowiek. Będąc Polakiem, gejem... niezależnie od swojej orientacji, jesteś mieszkańcem I-szej kategorii. Tym różni się Toronto i Kanada od Europy, w której kraje są nacjonalistyczne, gdzie Polacy stanowią nierzadko IV-tą kategorię społeczną, mając spełniać funkcją taniej siły roboczej.

Kanada jest inna. Kanada daje możliość zatrudnienia, znalezienia Domu niemal każdemu, skądkolwiek w świecie by nie pochodził. Kanada jest schronieniem dla osób pochodzących z rejonów świata gdzie panują wojny i niepokoje. Na miejscu, w Kraju Klonowego Liścia, każdy układa i planuje swoją codzienność jak chce, jako wolny - uwolniony człowiek. Dla Polaków może wydawać się to dziwne, ale tak tutaj na miejscu jest. Przyjazd, znalezienie pracy, mieszkania, domu - to łatwe! Trudniej jest zastanowić się i zaplanować jak chce się żyć i co ze sobą robić w tej Kanadzie, która z czasem tutaj na miejscu daje nieograniczone możliwości.

Członkowie mniejszości LGBTQ utworzyli w Toronto dzielnicę gejowsko-lesbijską, w której obecnie mieszka ponad 500,000 gejów, lesbijek, bi, trans i przedstawicieli innych mniejszości seksualnych.

Kiedyś - w latach 1980/1990-tych - podczas silnego napływu Polaków do Kanady po stanie wojennym oraz w czasie zmian ustrojowych w Polsce 1989 a także po nich, w Toronto w Kanadzie zebrała się silna i ambitna grupa polskich znajomych gejów i lesbijek, która następnie utworzyła stowarzyszenie. Nazwano je Polish Gay and Lesbian Association Toronto Canada - PGLA - Stowarzyszenie Polskich Gejów i Lesbijek Toronto Kanada.

Najaktywniejsza działalność tego stworzyszenia przypadła na połowę lat 1990-tych. Stowarzyszenie organizowało liczne i regularne imprezy integracyjne środowiska gejowsko-lesbijskiego polskiego i kanadyjskiego w Toronto. Dyskoteki, polskie wieczorki z polskim jedzeniem, zbiórki charytatywne i wiele innych działań.

Spotkanie w domu Roberta, współzałożyciela tego stowarzyszenia, a następnie sekretarza i skarbnika, skłoniło nas do podzielenia się z Wami tym być może nie znanym rąbkiem historii polskich gejów i lesbijek na emigracji w Kanadzie. Robert, mieszkający w Toronto od lat 1970-tych jest inspiracją dla nowoprzyjeżdżających Polaków do Kanady. Robert regularnie podróżuje po całym świecie, a podczas każdego kolejnego spotkania, chętnie dzieli się zapierającymi dech w piersi opowieściami ze swoich podróży do najodleglejszych zakątków świata. Robert od swojego przyjazdu był zaangażowany w liczne działalności charytatywne, chętnie pomagał i pomaga Polakom, objaśniał i objaśnia Kanadę. Stanowi isnpirację dla każdego nowoprzyjeżdżającego i wzór jak można ułożyć swój styl życia, oraz spędzić je z podniesionym czołem, dumnie, godnie a także nieść szczęście i radość innym.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą redakcją! Email: redakcja (at) emigracjadokanady.info

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 08 listopad 2018 15:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C