Logowanie

Stowarzyszenie Polskich Gejów i Lesbijek Toronto Kanada

W Toronto - Kanadzie - Ty decydujesz jaki chcesz mieć styl życia i sam sobie go układasz. Jako wolny i niezależny człowiek. Będąc Polakiem, gejem... niezależnie od swojej orientacji, jesteś mieszkańcem I-szej kategorii. Tym różni się Toronto i Kanada od Europy, w której kraje są nacjonalistyczne, gdzie Polacy stanowią nierzadko IV-tą kategorię społeczną, mając spełniać funkcją taniej siły roboczej.

Kanada jest inna. Kanada daje możliość zatrudnienia, znalezienia Domu niemal każdemu, skądkolwiek w świecie by nie pochodził. Kanada jest schronieniem dla osób pochodzących z rejonów świata gdzie panują wojny i niepokoje. Na miejscu, w Kraju Klonowego Liścia, każdy układa i planuje swoją codzienność jak chce, jako wolny - uwolniony człowiek. Dla Polaków może wydawać się to dziwne, ale tak tutaj na miejscu jest. Przyjazd, znalezienie pracy, mieszkania, domu - to łatwe! Trudniej jest zastanowić się i zaplanować jak chce się żyć i co ze sobą robić w tej Kanadzie, która z czasem tutaj na miejscu daje nieograniczone możliwości.

Członkowie mniejszości LGBTQ utworzyli w Toronto dzielnicę gejowsko-lesbijską, w której obecnie mieszka ponad 500,000 gejów, lesbijek, bi, trans i przedstawicieli innych mniejszości seksualnych.

Kiedyś - w latach 1980/1990-tych - podczas silnego napływu Polaków do Kanady po stanie wojennym oraz w czasie zmian ustrojowych w Polsce 1989 a także po nich, w Toronto w Kanadzie zebrała się silna i ambitna grupa polskich znajomych gejów i lesbijek, która następnie utworzyła stowarzyszenie. Nazwano je Polish Gay and Lesbian Association Toronto Canada - PGLA - Stowarzyszenie Polskich Gejów i Lesbijek Toronto Kanada.

Najaktywniejsza działalność tego stworzyszenia przypadła na połowę lat 1990-tych. Stowarzyszenie organizowało liczne i regularne imprezy integracyjne środowiska gejowsko-lesbijskiego polskiego i kanadyjskiego w Toronto. Dyskoteki, polskie wieczorki z polskim jedzeniem, zbiórki charytatywne i wiele innych działań.

Spotkanie w domu Roberta, współzałożyciela tego stowarzyszenia, a następnie sekretarza i skarbnika, skłoniło nas do podzielenia się z Wami tym być może nie znanym rąbkiem historii polskich gejów i lesbijek na emigracji w Kanadzie. Robert, mieszkający w Toronto od lat 1970-tych jest inspiracją dla nowoprzyjeżdżających Polaków do Kanady. Robert regularnie podróżuje po całym świecie, a podczas każdego kolejnego spotkania, chętnie dzieli się zapierającymi dech w piersi opowieściami ze swoich podróży do najodleglejszych zakątków świata. Robert od swojego przyjazdu był zaangażowany w liczne działalności charytatywne, chętnie pomagał i pomaga Polakom, objaśniał i objaśnia Kanadę. Stanowi isnpirację dla każdego nowoprzyjeżdżającego i wzór jak można ułożyć swój styl życia, oraz spędzić je z podniesionym czołem, dumnie, godnie a także nieść szczęście i radość innym.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą redakcją! Email: redakcja (at) emigracjadokanady.info

 

Ile można miesięcznie odłożyć w Kanadzie?

Jakie są zarobki w Toronto i ile można miesięcznie odłożyć?

To zależy od Twojego stylu życia, który sobie zaplanujesz i ustawisz po przyjeździe.

Toronto i okolica
$12/godzina pracy na start: proste prace manualne - najniższe zarobki, jeśli jest się pomocnikiem pomocnika i nie potrafi się nic konkretnego robić, do przyuczenia przez pracodawcę.
$15/16 do ręki za godzinę na start: jeśli cokolwiek potrafi się robić lub pokaże się w pracy, że się dobrze pracuje, stawka również dla pomocników, także do przyuczenia. Po tygodniu lub kilku tygodniach pracodawca przeważnie podnosi stawkę.
$16/20 do ręki za godzinę: jeśli ma się zawód w ręce i potrafi się "coś" robić to zarobki są na start w tym przedziale.

Wypłata: gotówka do ręki lub w kopercie co tydzień, płatne z tygodniowym posunięciem, tzn. za pierwszy tydzień otrzymujesz należność z końcem drugiego tygodnia, za drugi tydzień pracy z końcem trzeciego tygodnia, itd. Jeśli powiesz pracodawcy przed odejściem, że rezygnujesz - otrzymasz wypłatę za ostatni tydzień normalnie, po tygodniu. Jeśli porzucisz pracę z dnia na dzień - nie otrzymasz wypłaty.
Szanuj więc pracodawcę swego.

Średnio pracuje się 40 godzin, lecz z szefem często można się dogadać i można pracować w nadgodzinach i/lub przyjść do pracy w sobotę i/lub niedzielę. Zależy od firmy.

Kalkulacja przy najniższym zarobku - gotówka do ręki:
$12 x 40 godzin = $480 tygodniowo, gotówka do ręki, czyli $1,920 za miesiąc. Nie potrafiąc właściwie nic robić i "od strzała" przylatując do Toronto.

Przeciętny zarobek na początek w Toronto, na podstawie wiadomości od Polaków, którzy przyjeżdżają: $20 x 45 godzin = $900 tygodniowo, gotówka do ręki, czyli $3,600 na miesiąc.
Tyle zarabiają osoby, które są w Toronto 1 miesiąc i więcej i rozeznały się na rynku pracy, oraz dowiedziały jak rozmawiać z szefem.

Minimalne miesięczne koszty utrzymania w Toronto - centrum lub zachodnie centrum, polska dzielnica, okolica Roncesvalles Ave. - wynajem pokoju lub małej kawalerki w domku od $550
- wyżywienie $200
- transport $150
- komórka z internetem $60
Razem: $960

Ile można miesięcznie odłożyć?
W pracach tylko w języku polskim, bez konieczności znajomości języka angielskiego, w kanadyjskich firmach o polonijnym rodowodzie: Pracując w najprostszych pracach, nie wymagających jakichkolwiek kwalifikacji, przy minimalnej stawce i mając minimalne koszty możesz odłożyć $1,000 miesięcznie.
Pracując mając rozeznanie w tym co się robi, przy minimalnych kosztach utrzymania możesz odłożyć $2,600.
Średnio, z tego co słyszymy i obserwujemy, tygodniówka pracy (np. z pracującą sobotą) pozwala utrzymać się przez miesiąc.

Mając doświadczenie i głowę na karku, oraz znając angielski: "sky is the limit"!
Ze słyszenia i obserwacji również wiemy, iż mając fach w ręku i znając angielski w Toronto miesięczne zarobki wahają się $10,000-14,000. Najczęściej tyle zarabiają Polacy w branży budowlanej.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą redakcją! Email: redakcja (at) emigracjadokanady.info

Toronto - koszty utrzymania

Ile kosztuje utrzymanie w Toronto?

Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące kosztów życia i utrzymania w centrum Toronto, w okolicy polskiej dzielnicy przy Roncesvalles Avenue.

CAD $550/mies. - wynajem pokoju dla 1 osoby lub małej kawalerki dla maksymalnie 2 osób ze wszystkimi opłatami.
CAD $200/mies. - wyżywienie 1 osoby - zakup artykułów spożywczych
CAD $150/mies. - komunikacja miejska: metro, tramwaje, autobusy
CAD $60/mies. - komórka

Tyle należy kalkulować na podstawowe utrzymanie przy niezależnym życiu 1-ej osoby.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszą redakcją! Email: redakcja (at) emigracjadokanady.info

Program finansowany przez rząd Ontario oferuje całodobowe wsparcie zdrowia psychicznego

Nowy program umożliwia dostęp do wsparcia z zakresu zdrowia psychicznego 24 godziny na dobę, przez cały rok. Użytkownicy mogą z niego korzystać za pośrednictwem Ontario Telemedicine Network (OLN).

Statystyki pokazują, że około 4000 Kanadyjczyków popełnia samobójstwo każdego roku, czyli średnio 11 osób dziennie.
Osoby potrzebujące wymagające terapii, zniechęcone długim czasem oczekiwania na porady, rezygnują z próby podjęcia leczenia. W odpowiedzi na to powstała Big White Wall (BWW)- internetowa platforma wsparcia dla rówieśników. Z projektu finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Długoterminowej może skorzystać każdy w Ontario. Lokalizacja nie ma znaczenia, dopóki istnieje połączenie z internetem, logowanie do BWW jest dostępne dla każdego.

Użytkownicy nie obawiać się negatywnych konsekwencji z przedstawienia swojego problemu. Wszystkie profile oraz interakcje są anonimowe, a skorzystać z platformy można za darmo, bez specjalnego skierowania.

Addictions and Mental Health Ontario twierdzi, że ludzie muszę czekać około 6 miesięcy by uzyskać pomoc.

"Dzięki Big White Wall mogę badać, mogę czytać, mogę być kreatywny, mogę dotrzeć i porozmawiać" - powiedział John Dickson, użytkownik platformy

BWW poinformowało, że 67 procent użytkowników uznało, że dobre samopoczucie zawdzięczają programowi. 48 procent stwierdziło, że Big White Wall był pierwszym krokiem do uzyskania wsparcia, poza profesjonalną interwencją.

Jednak, jak często się zdarza przy użyciu rozwiązań cyfrowych, mogą pojawić się zagrożenia dla bezpieczeństwa oraz prywatności. BWW zaleca, by użytkownicy nie wymieniali się danymi osobowymi. W obawie o potencjalne ryzyko niewłaściwych treści, istnieje przycisk “zgłoś”.

Subskrybuj to źródło RSS

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C