Logowanie

Eksperci ostrzegają: obywatelstwa nie będą tak szczodrze rozdawane jak w 2014 roku

Nowi obywatele Kanady Nowi obywatele Kanady

Rząd Kanady ogłosił, że w 2014 roku przyznał ponad 260 tysięcy obywatelstw dla imigrantów. Wzrost ten spowodowany jest zmianami w ustawie o obywatelstwie i imigracji.

Summer Mu przeniosła się do Saint John w Kanadzie ponad dziesięć lat temu z Chin. Jednakże prawowitą obywatelką Kanady stała się dopiero wiosną ubiegłego roku. Sprawiło to, że w końcu czuje się jak prawdziwa Kanadyjka. „To jest jak zupełnie nowe życie! Wcześniej byłam traktowana jak chińska dziewczyna, teraz jest kompletnie inaczej!” powiedziała Summer. 

Rząd ogłosił, że w 2014 roku przyznano 260 tysięcy obywatelstw dla imigrantów. Wynik ten jest największy w całej historii państwa. Minister imigracji Chris Alexander uważa, że tak rekordowa liczba spowodowana została przez zmiany w ustawie o obywatelstwie i imigracji. Eksperci uważają, że tak duży wzrost nie będzie jednak trwał wiecznie.

„Mimo, iż w tym roku przyznano wiele obywatelstw, to nowa ustawa wchodzi w życie i staje się skuteczna to niestety mniej ludzi uzyska na nie szansę. Wymogi kwalifikujące do otrzymania obywatelstwa będą teraz bardzo, bardzo, bardzo wysokie i będą znacznym obciążeniem dla ludzi, którzy nie zostali zakwalifikowani” powiedział Warren Creates, prawnik imigracyjny z Ottawy. 

Ottawa zapoznała się ze zmianami w ustawie już w czerwcu ubiegłego roku. Część zmian weszło już w życie. Usprawniono na przykład proces składania aplikacji, który składał się z trzech kroków, a obecnie już tylko z jednego. 

„Rząd w końcu wziął się za rozpatrywanie wniosków o przyznanie obywatelstwa, które zostały złożone 40, albo nawet 50 miesięcy temu”  powiedział Lee Cohen, prawnik imigracyjny z Halifax. Cohen jednak uważa, że zmiany dotyczące wymogów kwalifikacyjnych będzie zniechęcać ludzi do ubieganie się o obywatelstwo kanadyjskie. 

Zmiany te będą obejmować zamieszkałych w Kanadzie przez dłuższy okres czasu, nim staną się obywatelami kraju i w tym czasie będą musieli składać zeznania podatkowe oraz wykazać chęci do pozostania w państwie. 

„To wyznaczy dłuższy termin fizycznej obecności w Kanadzie”  powiedział Creates. The Canadian Bar Association ma pewne obawy, co do zmian w ustawie. Uważają bowiem, że są one niezgodne z konstytucją. 

Summer Mu wspomina, że proces stawania się pełnoprawnym obywatelem Kanady był trudny i bardzo długi, jednakże rozumie ona, że cały proces ma ściśle określone rygorystyczne reguły. Ponadto Mu popiera zmiany w ustawie o obywatelstwie i imigracji oraz to, aby ludzie żyli dłużej w Kanadzie nim staną się obywatelami. „Jeśli się decydujesz na to, że chcesz być obywatelem tego kraju to musisz tu dłużej pobyć, pomieszkać” mówi Summer. 

 

cbc.ca

Ostatnio zmienianypiątek, 23 styczeń 2015 09:00

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C