Logowanie

25 dolarów za podstawowy pakiet kablówki

CRTC powiadomiła, że wszystkie spółki oferujące telewizję kablową muszą mieć pakiet podstawowy za 25 dolarów.

 

Canadian Radio- television and Telecommunications Commisson (CRTC) poinformowało we czwartek 19 marca 2015 roku, że Kanadyjczycy będą mieli dostęp do nowego pakietu podstawowego telewizji kablowej lub satelitarnej maksymalnie do 25 dolarów. 

Taka decyzja wydana przez CRTC otwiera drogę do tak zwanej „chudej” opcji podstawowej. Podstawowy pakiet kanałów został uregulowany po raz pierwszy od 1998 roku. 

Ten nowy pakiet sprawia, że koszty zostaną ograniczone do 25 dolarów za miesiąc użytkowania podstawowego pakietu kanałów w skład, którego wchodzą APTN, TVO, CPAC, kanały edukacyjne i kanały ogólnodostępne. Dodatkowo pakiet może zawierać do czterech amerykańskich kanałów „partnerskich” takich jak NBC, ABC, CBS i Fox oraz PBS. 

Widzowie będą mogli wybrać kanały, które ich interesują. Będą mogli płacić za nie pojedynczo lub będą mieć możliwość tworzenia własnych pakietów. 

Dla porównania, najtańsza telewizja to Rogers z Ontario, która za 40,48 dolarów miesięcznie oferuje 190 kanałów. Inna firma z Ontario – Bell- oferuje klientom ponad 150 kanałów w cenie 41,98 dolarów. 

Prezes CRTC Jean- Pierre Blais powiedział, że daje czas dla spółek kablowych, aby mogły one zmienić sposób oferowania kanałów kablowych. „Musieliśmy wprowadzić tę zmianę” powiedział Blais. „Musimy przygotować się do fali nowej technologii, które ciągle się rozwijają. W pewnym sensie te zmiany zmuszają przemysł, by w końcu zmierzyły się z faktem, że świat się zmienia”. 

Takie zmiany zostały również ogłoszone po to, aby pomóc w sporze między programistami i firmami kablowymi. Zmiany wejdą w życie we wrześniu tego roku. 

CRTC daje branży kablowej trochę czasu na dostosowanie się do nowych przepisów i zmiany wprowadza stopniowo i będzie wprowadzać przez najbliższe półtora roku, zanim staną się one obowiązkowe w grudniu 2016 roku. Pakiet podstawowy za 25 dolarów ma zacząć obowiązywać od marca 2016 roku. 

Kanały informacyjne takie jak CBC czy CTV nie zostaną uwzględnione w podstawowej ofercie kablowej. CBC News Network będzie obowiązkowe w Quebec. Kanał informacyjny w języku francuskim RDI będzie obowiązkowy dla wszystkich kanadyjskich prowincji. 

Konsumenci mają możliwość utrzymywania pakietów kablowych, które już posiadają. 

CRTC w ubiegłym roku przeprowadził ankietę odnośnie modernizacji opcji kablowych. 

Zmiany są częścią inicjatywy „Let’s talk TV” , która już spowodowała zmianę zasad treści kanadyjskiej telewizji. 

Zmiany są nieuniknione i mogą pomóc branż kablowej i satelitarnej utrzymać klientów. Jednak Blais przyznaje, że mogą one być szkodliwe dla niektórych. „Nie powiem, że wynik tej decyzji oznacza, że każdy usługodawca będzie mógł przetrwać w nowym środowisku. Jeśli rzeczywiście będą firmy, które tego nie przetrwają wiąże się to ze skasowaniem wielu etatów. To zawsze jest smutne, ponieważ Kanadyjczycy mogą stracić pracę, ale naszym zdaniem firmy będą bardzie konkurencyjne. Dobre firmy zawsze znajdą innowacyjne rozwiązania by konkurować i rozwijać się, jeśli to możliwe”. 

Niektóre z największych firm telekomunikacyjnych w Kanadzie takie jak Rogers, Telus czy Shaw zapewniły, że czekają na zmiany i z pewnością zapewnią klientom większy wybór. 

Kanadyjski minister Dziedzictwa Shelly Glover w oświadczeniu zaznacza, że rząd minister zadowoleniem przyjmuje decyzję CRTC. „Wierzymy, że Kanadyjczycy nie będą musieli dłużej płacić za kanały, których nie oglądają”. 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C