Logowanie

Rządowi udało się dociec, że chroni praw rdzennych mieszkańców

Kanada obroniła swój rekord w dziedzinie obrony praw gospodarczych i społecznych przed komisją ONZ w tym tygodniu twierdząc, że sposób, w jaki traktuje rodzimych mieszkańców, którzy mają ograniczony dostęp do żywności, mieszkań i pomocy społecznej nie jest taki zły jak utrzymuje to First Nation–  organizacja zajmująca się obroną praw człowieka i łagodzeniem ubóstwa.

 

Cała sprawa dotyczy zanieczyszczenia środowiska rtęcią. Randy Fobister, wiceszef First Nation powiedział, że przedstawiciele Kanady udały się do Genewy, by odpowiedzieć na pytania komisji ONZ w sprawie gospodarczej, społecznej i kulturowej oraz by komisja wydała odpowiednie naciski na Ottawę, by zrobiła porządek z zanieczyszczeniem środowiska rtęcią. W ciągu ostatnich 40 lat w ten sposób zostały zatrute ryby, a także rtęć spowodowała przewlekłe choroby zdrowotne i uniemożliwił tradycyjny sposób życia rdzennych mieszkańców. „Potrzebujemy wsparcia całego świata” powiedział Fobister. „Rtęć wciąż źle dziła na nasze społeczeństwo – szczególnie na noworodki i młodzież. To bardzo frustrujące” dodał. 

Fobister powiedział, że w 1960 roku rząd Ontario pozwolił pewnej firmie zrzucić około dziewięciu ton rtęci do systemu rzecznego Wabigoon- English, z której korzystają rdzenni mieszkańcy Kanady. Po tych wszystkich latach woda pozostaje nadal niebezpieczna i niezdatna do picia, nawet po ugotowaniu. 

W tym tygodniu Grassy Narrows była wśród 30 organizacji, które wzięły udział w przeglądzie obowiązków Kanady względem ONZ w ramach International Covenant of Economic, Social and Cultural Rights. Taka niezależna kontrola odbywa się co 10 lat. 

„Ktoś, kto czuje, że jego prawa zawarte w Karcie Praw Człowieka są łamane – na przykład prawo do życia z powodu bezdomności czy dotkliwej biedy-  nie ma dokąd udać się w tym kraju, by rozpatrzyć te argumenty pod kątem prawnym” powiedziała Leilani Farha – dyrektor wykonawcza Canada Without Poverty. „Dla mnie to jest po prostu nie do przyjęcia, że mamy Kartę Praw i Wolności, która jest dostępna tylko dla osób, które mają roszczenia, które nie są związane z ubóstwem czy bezdomnością”. 

 Rząd federalny Kanady jasno powiedział, że nie bierze pod uwagę ochrony przed bezdomnością i ubóstwem, jako prawa zawartego w Karcie. „Podczas gdy Kanadyjska Karta Praw i Swobód chroni prawa obywatelskie i polityczne, a także wolność zrzeszania się rodzimych mieszkańców, mobilności, prawa do edukacji językowej i języka mniejszości” stwierdza rząd w liście, który odpowiada na kwestie poruszone przez ONZ. 

Craig Scott, profesor prawa na York University zasugerował, że Kanada była bardzo szczera z komisją ONZ, niż to zazwyczaj bywa. Dodał także, że rząd wykazuje się hipokryzją w tej kwestii. 

Ian McLeod, starszy doradca w departamencie sprawiedliwości uważa, że obowiązki Kanady względem rdzennych mieszkańców są realizowane przede wszystkim w dużej mierze na szczeblach administracji rządowej, a także polityki i programów. Kanada zobowiązała się do „stopniowej realizacji praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych” dodaje. 

Dla Farha, który przemawiał w imieniu kanadyjskich organizacji pozarządowych nie jest to wystarczająco dobre. „Gdzie ludzie mają swoje prawa? Jeśli nie mogą się ich domagać to, w jaki sposób jesteś tego pewnien?”.

ONZ twierdzi, ze „egzekucja sądowa praw człowieka jest fundamentalna”. Gdy egzekucja sądowa nie jest sposobem, aby chronić prawa, ONZ mówi, że odgrywa „jasną rolę w rozwoju naszej wiedzy na temat tych praw, w wyniku czego otrzymuje się odpowiednie środki w przypadkach niektórych naruszeń oraz w dostarczaniu decyzji dotyczących przypadków testowych, które mogą prowadzić do systematycznych zmian”. 

Przymierze, które Kanada zwarła w 1976 roku stwierdza, że mężczyźni i kobiety muszą być traktowane jednakowo, że wszystkie narody mają prawo do samostanowienia się, że „w żadnym wypadku ludzie nie mogą być pozbawieni własnych środków utrzymania”, a także, że wszyscy ludzie mają prawo do pracy, do godnego życia i mają prawo do tworzenia i wstępowania we związki. Trzeba wspomnieć także o prawach dotyczących ubezpieczeń społecznych, do odpowiedniego standardu życia, w tym żywności, odzieży i mieszkań oraz ciągłej poprawy warunków życia, wolności od głodu, do jak najwyższego poziomu zdrowia fizycznego i psychicznego, do edukacji oraz do udziału w życiu kulturalnym oraz czerpania korzyści z postępów nauki. 

Oczekuje się, że kraj, który staje się stroną przymierza będzie używać „maksimum swoich dostępnych środków”, aby stopniowo i z uporem realizować wszystkie wyżej wypisane prawa. 

Organizacja Narodów Zjednoczonych otrzymała obietnicę, że wszystko ulegnie poprawie. Premier chce zauważyć, że Kanada zamierza wdrożyć Deklarację ONZ o prawach ludności rdzennej i wszystko idzie w dobrym kierunku. 

Rząd federalny jest również zaangażowany w umacnianie programów pomocy społecznej i podnoszenia Kanadyjczyków z biedy. Rząd aktualnie chce opracować narodową strategię redukcji ubóstwa, planuje wesprzeć inicjatywę, która pomoże bezdomnym znaleźć stabilizację oraz opracowuje program, który zapewni edukację i opiekę nad dziećmi. Rząd federalny obiecuje także, że wykształcenie policealne będzie bardziej przystępne dla młodzieży z rodzin o niskich i średnich dochodach. 

Fobister powiedział, że uważa, iż rząd Trudeau jest na dobrej drodze, jeśli chodzi o poprawienie jakości życia rdzennych mieszkańców Kanady, ale uważa także ,że sądy powinny być wykorzystywane w celu dochodzenia praw człowieka. 

„Prawo do wody jest bardzo ważne i istotne. Woda to życie. Oni igrają z życiem, tak jakby nie było to ważne” dodał. „To była długa i żmudna walka. To jest nasza Ojczyzna i tak długo jak rtęć będzie w wodzie na naszej ziemi, nadal będziemy walczyć!” dodał Fobister odnosząc się do swoich 900 podopiecznych z rezerwatów, z czego większość to dzieci. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C