Logowanie

Kolejne kanadyjskie oddziały wysłane do Europy Wschodniej na misję szkoleniową

Kolejne kanadyjskie oddziały wysłane do Europy Wschodniej na misję szkoleniową Kolejne kanadyjskie oddziały wysłane do Europy Wschodniej na misję szkoleniową

Świeży kontyngent wojsk kanadyjskich przybył do Europy Wschodniej, aby wziąć w ćwiczeniach zainicjowanych przez NATO. Celem misji jest uspokojenie sojuszników i zminimalizowanie przemocy między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję grupami separatystów.

Ponad 100 żołnierzy z pierwszego batalionu Royal 22e Regiment of Valcartier Que, przeprowadzi szkolenia na terenie Polski i Rumunii, w obszarach oddalonych od wschodniej linii frontu, tak aby nie utrudniać działań szkoleniowych prowadzonych przez wojsko Stanów Zjednoczonych w zachodniej Ukrainie.

Major Eric Beauchamp, jeden z kanadyjskich dowódców mówi, że żołnierze będący pod jego kierownictwem nie muszą czuć zaniepokojenia i napięcia związanego z misją, jednak na pewno zauważają, że wojska, które przywitały ich we wschodniej Europie cieszą się z ich przybycia i wsparcia. „Nawet jeżeli jest to nasz skromny oddział żołnierzy, który ma zamiar trenować ze stałymi siłami przebywającymi na terenie, na który przybyliśmy, odczuć z łatwością możemy, że nasz przyjazd jest czymś bardzo docenianym i mile widzianym.” – powiedział major Beauchamp w ostatnim wywiadzie z Canadian Press.

Minister obrony, Harjit Sajjan oraz jego sekretarz parlamentarny, John McKay, w tym tygodniu odwiedzają Europę i wśród ich planów jest spotkanie się z przedstawicielami rządu Ukrainy, Niemiec oraz Polski.

W telekonferencji z Niemcami, prowadzonej w późnych godzinach, w środę, 16 marca, Sajjan powiedział, że częściowe wycofanie się Rosji z terenu Syrii nie oznacza, że polityka kanadyjska ulegnie złagodzeniu, a sankcje nałożone w następstwie aneksji Krymu, rozpoczętej dwa lata temu, nie zostaną wycofane. „Nasze wsparcie dla Ukrainy jest niezmienne” – powiedział. „Mam nadzieję, zgodnie z tym, co wspomniałem już dawniej w rozmowie z urzędnikami Ukrainy, że pan Putin wydałby podobne oświadczenie w związku z wycofaniem wojsk z Ukrainy.”
Działania wojenne w tej części świata, w dużej mierze przestały zapełniać pierwsze strony gazet w wielu zachodnich krajach i zastąpione zostały panującym obecnie konfliktem z Państwem Islamskim w Iraku i Lewancie.

Rosyjska aneksja Krymu skutkowała powstaniem kilka miesięcy później, dwóch „obozów” ukraińskich, zwanych obwodami. Ten fakt zapoczątkował falę sankcji ze strony zachodnich rządów oraz wzrostu niepokoju wśród państw Europy Wschodniej. Wiele z nich stanowi nowych członków NATO, żądających zapewnień, że gdy w przypadku naruszenia ich granic przez Rosję, udzielona im zostanie należna pomoc.

W ubiegłym roku, centrum analiz zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych – Pew Research Centre, przeprowadziło wyczerpujące badanie opinii publicznej wśród środowiska wojskowego krajów członkowskich Sojuszu.

Chociaż wielu z nich postrzegało Rosję, jako realne zagrożenie militarne, zarejestrowano ogólną niechęć do wspierania Ukrainy w tej batalii. Ponadto, okazało się także, że co najmniej połowa analizowanej grupy Niemieckiej, Francuskiej i Włoskiej uważa, że ich kraje nie powinny wykorzystywać swoich sił militarnych do wspierania sojusznika NATO (Ukrainy) zaatakowanego przez Rosję.

„Amerykanie i Kanadyjczycy są jedynymi grupami, które w większości otwarcie sądzą, że ich obowiązkiem jest walka z agresorem, napadającym na sojusznika NATO.”

Raport zaznacza także, że członkowie NATO byli zdecydowanie bardziej chętni do wysyłania wsparcia ekonomicznego niż wojskowego na teren Ukrainy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C