Logowanie

Metrolinx planuje zrewolucjonizować system Presto

Metrolinx planuje zrewolucjonizować system Presto Metrolinx planuje zrewolucjonizować system Presto

Metrolinx ma w planach wdrożenie nowego mobilnego programu składającego się z trzech faz. Jednym z podstawowych inicjatyw w jego ramach będzie uruchomienie systemu, który umożliwi klientom zarządzanie oraz doładowywanie swoich kart i kont za pośrednictwem telefonów. To jednak nie wszystko.

W ciągu kilku najbliższych lat, na obszarze Toronto, podróżujący tranzytowi będą mogli w znacznie łatwiejszy i wygodniejszy sposób zarządzać swoimi kontami oraz biletami, używając swoich telefonów. Pierwszym krokiem będzie uruchomienie aplikacji Presto. Kolejnym - przystosowanie czytników Presto do skanowania telefonów, a ostatnim dodanie do aplikacji funkcji multimodalnego planowania podróży.

Metrolinx, agencja regionalna odpowiedzialna za transport publiczny w rejonie Greater Toronto i Hamilton, ujawniła szczegóły swojego nowego planu, którego celem jest umożliwienie telefonicznych płatności w systemie Presto. Informacje zostały opublikowane na posiedzeniu zarządu w czwartek, 26 kwietnia 2018.

Przewodniczący zarządu, Rob Prichard określił inicjatywę jako wstęp do „nowej ery” dla całej agencji. „Ostatecznie chodzi o zwiększenie komfortu, ale też uatrakcyjnienie usługi związanej z transportem publicznym” – dodaje Annalise Czerny, wiceprezes Presto. „Dajemy ludziom nowe możliwości i jesteśmy pewni, że docenią nasz wysiłek i polubią jego efekty”.

Metrolinx planuje drożyć program Presto Mobile w trzech fazach. Pierwszym krokiem, który zostanie ukończony do końca bieżącego roku, będzie wprowadzenie aplikacji pozwalającej klientom dodawanie pieniędzy na swoje karty, a także umożliwi łatwe i wygodne zarządzanie kontami.

Drugim krokiem będzie udostępnienie funkcjonalności płacenia za przejazd za pomocą telefonu. Będzie on skanowany czytnikami Presto i na tej zasadzie użytkownik będzie przepuszczany przez bramki. Jeszcze nie ustalono konkretnego terminu, w jakim ten krok zostanie zrealizowany, ale przewiduje się, że zostanie on sfinalizowany w ciągu najbliższych pięciu lat. „Pracujemy tak szybko, jak tylko możemy. Jednak, aby program był rzetelny i nie okazał się fiaskiem, nie możemy przyspieszyć lub przeskoczyć niektórych procedur planowania i konstrukcji” – mówi Czerny.

Trzecia faza będzie dodawać do aplikacji Presto funkcję multimodalnego planowania podróży i będzie mogła być łączona z zewnętrznymi dostawcami, takimi jak Uber oraz Bike Share TO. Umożliwi to stworzenie jednego, solidnego centrum do planowania transportu i płatności.

Inne agencje tranzytowe na całym świecie, w tym w Londynie, Los Angeles i Japonii już mają wprowadzone tego typu systemy lub są kilka miesięcy od całkowitej finalizacji projektów. System kart Presto dołączy do nich w ciągu najbliższych lat.

Presto nie planuje eliminacji fizycznych kart w ramach programu. Inicjatywa mobilnej aplikacji będzie stanowić udoskonalenie istniejącego już systemu, który obecnie używany jest przez 11 serwisów tranzytowych w Ontario.

Musieliśmy nauczyć się chodzić, zanim postanowiliśmy wystartować w maratonie.

„Agencje tranzytowe, które pierwotnie uruchomiły Presto, po raz pierwszy spotkały się prawie 15 lat temu, kiedy to mobilny system płatniczy jeszcze nie istniał. W tamtych czasach była to tylko odległa fantazja, ale i jednocześnie nadzieja na rozwój techniczny, który umożliwi tego typu systemy” – powiedziała Czerny. „Jak na tamte czasy, infrastruktura Presto była bardzo nowoczesna. Mogę nawet powiedzieć, że najnowocześniejsza ze wszystkich, które wówczas istniały”.

Dostępność aplikacji mobilnej Presto.

Niestety nie wszyscy posiadacze smartfonów będą mogli korzystać z Presto Mobile – przynajmniej na początku istnienia aplikacji. Niektóre funkcje, zaplanowane do wdrożenia w pierwszej fazie, a także możliwość korzystania z telefonu jako nośnika płatności za bilet Presto, prawdopodobnie będą najpierw udostępnione użytkownikom urządzeń z systemem Android. Telefony Apple, z oprogramowaniem iOS zostaną wdrożone do programu później.

Czerny dodaje, że taki stan rzeczy ma związek z elektronicznym chipem, który znajduje się na każdej karcie Presto. Producent układu ma wersje cyfrowe, które aktualnie współpracują jedynie z systemem Android. Apple póki co nie wspiera tej technologii, jednak zaplanowano już spotkanie z przedstawicielami firmy, aby rozwiązać ten problem.

Ostatnio zmienianypiątek, 04 maj 2018 01:13

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C