Logowanie

Kanada staje się azylem dla Nigeryjskich uchodźców

Kanada staje się azylem dla Nigeryjskich uchodźców Kanada staje się azylem dla Nigeryjskich uchodźców

Jak się okazuje, zdecydowana większość nielegalnych imigrantów, którzy pojawiają się na terenie Kanady, stanowią Nigeryjczycy, posiadający wizy turystyczne do Stanów Zjednoczonych.

Urzędnicy kanadyjscy w Nigerii współpracują z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych nad projektem, który pomoże w lepszy sposób przyznawać Nigeryjczykom wizy turystyczne do USA i jednocześnie będzie w stanie identyfikować osoby stanowiące „wysokie ryzyko” dla kwestii nielegalnego przekraczania granicy amerykańsko- kanadyjskiej.

Jak dotąd, większość nielegalnych imigrantów przybywających do Kanady to właśnie Nigeryjczycy, którym w niedawnym czasie przyznano wizy turystyczne do Stanów Zjednoczonych. „W niektórych przypadkach już na wstępie wiadomo, kto ma zamiar dostać się do Kanady” – powiedział Hursh Jaswal, dyrektor ds. Komunikacji w Ministerstwie Imigracyjnym. „Osoby te przylatują do USA, jednak nie pozostają tam przez długi czas. Stosunkowo szybko organizują swoją przeprawę przez granicę Kanady”.

Taki stan rzeczy jest powodem, dla którego Kanada obecnie współpracuje ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami rządowymi, aby wspólnie opracować, utworzyć i wdrożyć w życie plan, dzięki któremu będzie można powstrzymać Nigeryjczyków przed wykorzystywaniem amerykańskich wiz jako nieformalnego biletu wstępu na teren Kanady.

W ubiegłym roku, większość nielegalnym imigrantów, którzy przybyli do Kanady pochodziła z Haiti, co w dużym stopniu było zasługą Donalda Trampa, który zniósł status tymczasowo chronionego migranta dla Haitańczyków mieszkających w USA. W tym roku prowadzenie w tej kwestii przejęli Nigeryjczycy.

Osoby z Nigerii decydują się na podróż do Stanów Zjednoczonych przez panującą w ich kraju przemoc Boko Haram oraz innymi prześladowaniami systemowymi. Uważają oni, że uzyskanie wizy do USA jest stosunkowo proste, a na pewno łatwiejsze niż uzyskanie pozwolenia na legalne pojawienie się w Kanadzie. Nigeryjczycy często otwarcie przyznają, że Stany Zjednoczone są jedynie punktem tranzytowym w drodze na północ kontynentu.

Jean-Nicolas Beuze, przedstawiciel Kanady w ONZ, w biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców nie zgodził się z teorią „czynnika Trupma”. Uważa on, że wzmożony napływ Nigeryjczyków ściślej związany jest z przyjaznymi komunikatami i podejściem premiera Justina Trudeau w sprawie imigrantów.

„Wielu Nigeryjczyków boryka się z prześladowaniami ze względu na ich orientację seksualną, a kobiety bardzo często doświadczają przemocy w rodzinie, ze strony swoich partnerów, a także są narażone na poważne okaleczenia narządów płciowych. Postępujące w Kanadzie prawa i postawy wobec imigrantów i populacji w podobnej sytuacji sprawiają, że Kanada jest bardzo atrakcyjną opcją na rozpoczęcie nowego życia” – powiedział Beuze.  „Nigeryjczycy uważają, że nasz kraj będzie państwem, w którym otrzymają upragniony azyl, a ich życie nabierze nowego sensu, z dala od wszelkich prześladowań”.

Osoby i rodziny uciekające przez niekorzystnymi warunkami i uciskami w Nigerii są bardzo dobrze zorientowane w kanadyjskich przepisach imigracyjnych i prawdopodobnie są na bieżąco ze wszystkimi statystykami dotyczącymi odsetka nigeryjskich wnioskodawców wizowych, którzy otrzymali amerykańską wizę i mogli rozpocząć swój plan przesiedlenia. „35% Nigeryjczyków, którzy starają się o wizy do USA, dostają ją – te dane są ogólnie dostępne, a uchodźcy nie są głupi. Ich napływ raczej nie skończy się szybko. Chyba, że uda nam się opracować skuteczny plan powstrzymania ich ruchów”.

Między czasie, rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział, że trwają prace nad udoskonaleniem procedur kontroli wydawania wiz amerykańskich, które mają na celu zrównoważenie obaw i zminimalizowanie ryzyka związanego z bezpieczeństwem oraz ochroną legalnych podróży i imigracji do Stanów Zjednoczonych. Sam proces ubiegania się o amerykańskie wizy nie został jednak w żaden sposób zmodyfikowany.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C