Logowanie

Trzy scenariusze z ropą naftową w roli głównej

Przemysł naftowy Przemysł naftowy

Dokąd zmierza przyszłość biznesu naftowego w bieżącym roku? Dojdzie do spektakularnego upadku ceny za baryłkę, osiągającej 20$, czy do wyczekiwanego wzrostu? Niestety nie ma jednogłośnych prognoz, co przyniesie w tej kwestii rok 2015.

Obserwując opinie dotyczące biznesu naftowego, możemy wyodrębnić ich trzy główne nurty:

DOBRY – cięcia koalicyjne w czerwcu. Wiemy, że wielu członków OPEC poważnie odczuwa spadek cen ropy naftowej. Wenezuela, Nigeria, Iran i Libia wyszły z prośbą o zmniejszenie produkcji, aby pobudzić i spowodować wzrost cen surowca.

Rosja nie jest członkiem OPEC, jednak mimo to jej gospodarka również dotkliwie odczuwa aktualne, niskie ceny ropy naftowej. Według jednej z teorii, właśnie Rosja wraz z OPEC będą odpowiedzialne za wprowadzenie skoordynowanych cięć w produkcji (tak zwane koalicyjne cięcia), które zostaną prawdopodobnie ogłoszone na kolejnym spotkaniu biznesowym w czerwcu.

„Widoczne było zahamowanie biznesu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, spowodowane upadających lub rezygnujących z pracy platform. Jednocześnie doszło do spadku kapitału budżetowego” – powiedział Jason Whitley, zarządca finansowy z EnergyX Capital Management. „Zrobiliśmy, to co należało do naszych zadań. Teraz nadszedł czas na centralne sterowanie gospodarek Rosji i Arabii Saudyjskiej, aby dopełnić całości przedsięwzięcia. Arabia jednak zaznacza, że konieczne są cięcia koalicyjne”. Whitley dodał, że jeżeli dojdzie do cięć w czerwcu bieżącego roku, tak jak jest to planowane, cena ropy West Texas Intermediate może poprawić się i osiągnąć pułam 65-70$ za baryłkę do końca 2015.

ZŁY – brak cięć w czerwcu. Jeśli OPEC nie podejmie decyzji o wprowadzeniu cięć i surowiec nie będzie pobierany ze zbiorników magazynowych w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących tygodniach, ceny ropy naftowej będą oscylować w okolicach 50$ za baryłkę do końca roku. 

Martin King, wiceprezes instytucjonalnych badań z FirstEnergy Capital w Calgary, przewiduje, że składowanie surowca w amerykańskich magazynach w niedługim czasie może osiągnąć maksimum, zapełniając zbiorniki niemal do pełna, ale nie dojdzie do przepełnienia.

„Sezon rafineryjny chyli się ku końcowi” – mówi King. „Sytuacja ta była przez jakiś czas powstrzymywana przez strajki rafinerii w Stanach Zjednoczonych, jednak obecnie, kiedy nie ma już tego problemu, wszystko zmierza ku tymczasowemu zamrożeniu”.

Nadchodzi czas w roku, w którym rafinerie dokonują przezbrojenia i zmian, które mają zapewnić produkcję bardzo dużych ilości benzyny, potrzebne do letniego sezonu drogowego. W czasie zimowym, rafinerie nie pracują na pełnych obrotach i nie dostarczają wysokich ilości ropy. King uważa, że letni popyt na surowiec doprowadzi do intensywniejszego opróżniania zbiorników magazynowych ropy. Według jego prognoz, ceny ropy naftowej mogą wzrosnąć średnio do 54,50$ za baryłkę do końca 2015.

BRZYDKI– Zapełnienie zbiorników magazynowych, zmniejszenie sankcji wobec Iranu. W momencie, kiedy zbliżamy się do sezonu letniego, pojawia się wiele obaw dotyczących przechowywania ropy. Zbiorniki w Cushing, w stanie Oklahoma, może pomieścić 81 milionów baryłek. Dziesięć dni temu, znajdowało się w nim już 51 milionów.

W kolejnym tygodniu, USA produkowało większe ilości ropy, niż miało to miejsce w podobnym okresie, w poprzednich latach. Wynik tej dodatkowej produkcji jest wysyłany do innych magazynów w Stanach Zjednoczonych, ale w przypadku, gdy inne przechowalnie zostaną zapełnione do maksymalnego stopnia, dobra będą musiały zostać sprzedane na rynku kasowym, co spowoduje dalszy spadek cen ropy.

Dodać do tego należy możliwość osiągnięcia porozumienia nuklearnego między USA a Iranem i jednoczesnego zniesienia sankcji za eksport ropy. Whitley powiedział, że martwi się, że Arabia Saudyjska jest obecnie niezadowolona z negocjacji między Iranem a USA, a co za tym idzie, może chcieć ukarać Stany, przez opóźnienie terminu wprowadzenia planowanych cięć w czerwcu. Brak decyzji w sprawie ograniczenia produkcji, spowoduje pojawienie się większej ilości baryłek, które USA będzie musiało sprzedać za bardzo niską cenę.

Najbardziej pesymistyczny pogląd na ceny ropy naftowej w bieżącym roku przewiduje, że baryłka będzie sprzedawana za 20$. Opinię tą podziela między innymi Raoul Pal, redaktor Global Macro Investor. „Wygląda to wszystko na pewnego rodzaju wyścig na samo dno. Sytuacja jest bardzo skomplikowana i ukazuje nam ona bardzo, bardzo brzydki i pesymistyczny obraz rynku naftowego”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C