Logowanie

Czy Kanadzie uda się wywiązać ze zobowiązań wobec klimatu do 2030 roku?

Premier Kanady Justin Trudeau przygotowuje się do wystąpienia w tym tygodniu w Vancouver, aby omówić politykę klimatyczną. Do 2030 roku Kanada zobowiązała się do wypełnienia celów postawionych na Szczycie Klimatycznym w Paryżu.

 

Organizacja Environment Canada pokazuje jednak, że kraj jest daleki od bycia dobrej drodze, aby osiągnąć swój cel redukcji węgla do 2030 roku. 

Przywódcy polityczni Kanady są pozornie gotowi do rozpoczęcia ambitnej nowej pracy nad poprawą klimatu Kanadzie. The Canadian Press poprosił czterech ekspertów do spraw klimatu i energii, czy możliwe jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 30 procent. 

Czterej eksperci: jeden z nich jest zwolennikiem czystych technologii energetycznych w Clear Energy Canada; drugi to były urzędnik wyższego szczebla federalnego; trzeci jest naukowcem, który jest tym samym pionierem modelowania cen węgla w Kanadzie; czwarty to były doradca w dziedzinie polityki klimatycznej. 

Pierwszy z nich – Merran Smith, dyrektor wykonawczy Clear Energy Canada, jest optymistą, który widzi odpowiedź w elektryfikacji: „Mówimy o przekształceniu sposobu produkcji energii oraz sposobu w jaki jest wykorzystywana. Jest to duże wyzwanie, ale tak – możemy je wykonać. Istnieją także dodatkowe korzyści, które z tego wynikną”. 

Kanada generuje obecnie około 75 procent energii wolnej od dwutlenku węgla, w tym 59 procent pochodzi z hydroelektrowni, 15 procent z elektrowni jądrowych i około jeden procent pochodzi z elektrowni wiatrowych, słonecznych i bioenergii. 

Smith uważa, że Kanada powinna ustawić swój cel na poziomie bliskim 100 procent energii wolnej od emisji dwutlenku węgla, co będzie napędzać globalne inwestycje w czystą energię w Kanadzie. 

„Podstawowym założeniem jest, że musimy zmierzać ku energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla” mówi Smith. 

Oprócz transportu publicznego, Smith chciałby zobaczyć na kanadyjskich drogach pojazdy (nie tylko transportu publicznego), które nie produkują dwutlenku węgla. Smith nie przewiduje zmiany stylu życia. 

Drugi z eksperekspertów – Michael Cleland – profesor University of Ottawa’s Collaboratory on Energy Research and Policy, przewodniczący rady, oraz członek Canadian Energy Research Institute, nie widzi przeszkód w prędkości, przy której biznes i inwestycje nie mogłyby się dostosować do osiągnięcia celów klimatycznych.

W swoim niedawnym przemówieniu pogratulował ministrom do spraw środowiska tego, że przyznali się jak bardzo są w tyle, aby osiągnąć cel do którego się zobowiązali. „Aby spełnić jakiekolwiek cele do 2030 roku trzeba zmienić kurs” powiedział. 

Jeśli rząd znajdzie w sobie wolę do realizacji swoich klimatycznych celów to trzeba będzie liczyć się z tym, jak radykalne nastąpi zwiększenie kosztów węgla. „Czy jesteśmy gotowi na to, aby powiedzieć konsumentom, że koszty energii muszą wzrosnąć od 50 do nawet do 100 procent od jutra, w celi spełnienia naszych zobowiązań klimatycznych”. 

W jednym z wywiadów pan Cleland powiedział, że głównym problemem i największym wrogiem jest czas. Choć rok 2030 może wydawać się bardzo odległym czasem, to tak naprawdę tylko 14 lat, które zlecą naprawdę szybko. „to są naprawdę krótkie ramy czasowe” powiedział. 

Nawet, jeśli założyć brak wzrostu w sektorze ropy i gazu w ciągu najbliższych 14 alt – co jest naprawdę dość tragiczną przepowiednią dla Alberty- kraj wciąż będzie wymagał dalszych cięć emisji gazów cieplarnianych. „Istnieje ogromne zapotrzebowanie na budynki, środki transportu czy całą infrastrukturę i to nie ulegnie zmianie w ciągu 14 lat” dodaje Cleland. 

Planowanie, zatwierdzanie i budowa nowych linii przemysłowych może potrwać całą dekadę. 

Mark Jaccard kierownik grupy badawczej materiałów energetycznych z Kimon Fraser Univeristy powiedział, że rozwiązanie widzi tylko w sprawie szczególnych represji rządowych dla emiterów. „Jeśli zadziałają natychmiast i skutecznie, choć miałoby to być kosztowne to jest szansa, że cel ten zostanie osiągnięty” powiedział. „Ale cele klimatyczne są trudne politycznie, bo polityka klimatyczna zawsze jest politycznie nie do przyjęcia” dodał. 

Jaccard jest także ekonomistą, który od trzech dekad modeluje ceny węgla. Niedawno wywołał poruszenie w artykule, który opowiada o regulacjach rządowych – ze wszystkimi ukrytymi kosztami- o bezpośrednich opłat węgla, z powodu praktycznych realiów politycznych. 

Aby osiągnąć cele klimatyczne to na cenę czystego węgla trzeba będzie stopniowo nakładać opłaty w wysokości 160 dolarów za tonę. Wtedy jest szansa, że do 2030 roku Kanada będzie w stanie wykonać cele, do których się zobowiązała. 

Dobrze zaprojektowana polityka generowania zerowej emisji dwutlenku węgla powinna opierać się na rozwiązaniu jądrowym, wiatrowym lub słonecznym. Uważa także, że powinno się naciskać na wszystkie fronty tyle, że stopniowo. Mowa tu także o pojazdach, które nie emitowałyby zanieczyszczeń. 

Ostatnim ekspertem, który wypowiadał się na ten temat jest Mark Cameron – dyrektor wykonawczy Canadian for Clean Prosperity. Cameron był także doradcą w gabinecie Stephena Harpera. Wzywa on kanadyjski rząd do „bardzo wymagającego targetu”, ale jednocześnie ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2030 roku jest wykonalne. 

„Kluczowym narzędziem jest cena węglu” mówi Cameron. „Jest pewna cena, a kto wie, jaka ta cena będzie za jakiś czas. Będzie to eskalować dość przewidywalnym tempie, ale to daje najwięcej możliwości do reagowania w sposób najbardziej efektywny”. Cameron uważa, ze minimum oplaty jakie musi zostać nałożone na węgiel to 100 dolarów za tonę. 

„Będzie to wymagało ciągłego podnoszenia cen za węgiel. To nie może być wykonane za pomocą kilku ulg podatkowych. To będzie wymagać dużo więcej niż to” powiedział Cameron. 

Utrzymanie przychodów z opłat przychodów tytułu emisji dwutlenku węgla i podanie ich od publicznej wiadomości za pośrednictwem systemu podatkowego będzie kluczem do akceptacji politycznej, przekonuje Cameron. 

„Musimy liczyć się z tym, że takie przejście nie wydarzy się z dnia na dzień. To się wydarzy w ciągu jednego pokolenia” mówi. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C