Logowanie

Anulowanie umowy między Kanadą, a Arabią Saudyjską może wiele kosztować Kanadyjczyków.

Ottawa- kontrowersje wokół umowy o wartości 15 miliardów dolarów w sprawie sprzedaży opancerzonych pojazdów do Arabii Saudyjskiej. We wtorek premier Justin Trudeau ujawnił, że podatnicy zapłaciliby ,,spore kary finansowe’’, gdyby kontrakt zostałby anulowany.

Rząd federalny stanął w obliczu wyzwania, by zerwać umowę zapowiadaną jako największa transakcję dotyczącą broni w historii Kanady, z powodu zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi. Saudyjski rząd zaprzeczył  morderstwu Khashoggi w Turcji na początku tego miesiąca, ale Kanada i inne kraje twierdzą, że wyjaśnienia są niewiarygodne i wymagają dokładnego śledztwa.

Premier, którego rząd był już zamknięty w dyplomatycznym spisku z Arabią Saudyjską jeszcze przed śmiercią Khashoggi, wskazał, że rząd federalny niechętnie anulował umowę zbrojeniową.

,,Jedną kwestią jest umowa podpisana przez poprzedni rząd, która sprawia, że niezwykle trudno nam odstąpić od tej umowy bez znacznych kar finansowych’’ - Trudeau.

,,Pracujemy bardzo ciężko i przyglądamy się wielu opcjom, ponieważ obywatele oczekują od nas przemyślanego działania’’.

Premier nie podał cen potencjalnych kar podczas konferencji prasowej. Nie było też jasne, kto otrzyma pieniądze, Arabia Sudyjska czy General Dynamics Land Systems, których fabryka buduje lekkie pojazdy opancerzone.

Partie opozycyjne wzywały rząd do zajęcia zdecydowanego stanowiska w sprawie Arabii  Saudyjskiej. Podczas gdy NPR chce anulować umowę dotyczącą broni, przywódca konserwatywny, Andrew Scheer odrzucił pytania o odstąpienie od umowy. Zamiast tego wezwał rząd do odsunięcia Kanady od importu saudyjskiej ropy.

Profesor prawa Uniwersytetu w Montrealu, Daniel Trup, próbuje zakwestionować transakcje saudyjskie w sądzie na podstawie tego, że,, narusza ona zobowiązania w zakresie praw człowieka. Powiedział, że było to coś bardzo niezdrowego,  jest to korporacja, która ukrywa informacje przed społeczeństwem’’.

Zgłoszona obecność kar finansowych za anulowanie transakcji była również postrzegana jako potwierdzenie długotrwałych podejrzeń, że rząd postawił interesy handlowe przed prawami człowieka w odniesieniu do umowy, i stworzył kłopotliwy precedens.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C