Logowanie

Express Entry - raport za 2015 rok

Akcja o nazwie Express Entry rozpoczęta w styczniu 2015 roku została stworzona z myślą o trzech głównych celach: 1) elastyczności w zarządzaniu; 2) reagowanie na potrzeby rynku pracy i potrzeb regionalnych; 3) w celu szybszego przetwarzania informacji. Wiadomo już, że nowy system spełnił oczekiwania kanadyjskiego rządu.

 

Wiadomo, że wydano ponad 31 tysięcy zaproszeń do różnorodnych wysoko wykwalifikowanych imigrantów. Z zaproszenia skorzystało już prawie 10 tysięcy osób z całego świata, które przybyły do Kanady wraz z całymi rodzinami. Kluczowe ustalenia wykazują, że to profesorowie byli top liście dziesięciu zawodów. Wiadomo także, ze wielu zagranicznych studentów radzą sobie doskonale w kraju, do którego przyjechali za pośrednictwem Express Entry.  

 

Regiony i prowincje, a także pracodawcy z powodzeniem zastosowali Express Entry by spełnić regionalne potrzeby rynku pracy. Akcja zwiększyła szybkość reakcji rynku pracy na system imigracyjny poprzez większa rolę dla pracodawców, którzy mogą bez problemów zatrudniać imigrantów zarobkowych za wykorzystaniem nowego systemu. Gdy pracodawca nie jest w stanie znaleźć wykwalifikowanego kanadyjskiego pracownika, lub takiego, który ma obywatelstwo wtedy można zgłosić się do Canada’s Job Bank, który dopasuje wymagania do danej osoby będącej imigrantem. Wszystko jest kontrolowane przez Labour Market Impact Assessment (LMIA), który zapewnia autentyczność i prawdziwość ofert pracy. Warto także zaznaczyć, że w ciągu sześciu miesięcy w 80 procentach przypadków został spełniony warunek, który dawał możliwość szybszego otrzymania obywatelstwa kraju. Wszystko jest monitorowane na bieżąco, by w razie potrzeby móc dokonać korekty. 

 

Wiadomo, że od 3 stycznia 2016 roku założono w sumie ponad 191 tysięcy profili cudzoziemców na Express Entry. Spośród nich ponad 88 tysięcy nie spełniało wymogów, 1303 osoby źle wypełniły wniosek lub nie przeprowadziło poprawnie rejestracji, prawie 64 tysięcy osób są w programie ze statusem aktywnych, a pozostałe prawie 38 tysięcy opuściło program. Opuszczenie programu Express Entry odbywa się w momencie, kiedy profil wygasa, (co następuje po roku czasu) lub, gdy kandydat nie wyrazi zgody na złożenie obowiązkowego wniosku w okresie 60 dni. Wiadomo, że do 3 stycznia 2016 roku wygasło 2656 profili. 

 

Express Entry automatycznie przypisuje kandydatów do systemu rankingowego.. Wyniki oparte są na informacjach, które są najistotniejsze dla programu, czyli: wiek, wykształcenie, znajomość języka oraz doświadczenie zawodowe. Wszystkie te informacje są składane samodzielnie, ale muszą być poparte odpowiednią dokumentacją. Brak takiej dokumentacji powoduje odrzucenie kandydata. Wszystko może ulec zmianie, kiedy kandydat na przykład zrobi w między czasie kolejne studia czy kursy, które umożliwiły zdobycie dodatkowych umiejętności. Wiadomo, że jeśli im lepsze kwalifikacje, tym większa szansa na otrzymanie oferty pracy. 

 

Ważnym jest, aby pamiętać, że wszystko zmienia się za każdym razem, gdy nowy kandydat wchodzi lub opuszcza program Express Entry. 

 

Prawie wszyscy kandydaci zaproszeni w pierwszych czterech rundach dostało ofertę pracy popartą przez LMIA. Zdecydowana większość tych kandydatów pracowała w Kanadzie, były członkami systemu imigracyjnego, więc konieczna była szybka zmiana profilu. Ze wszystkich 600 możliwych punktów do zdobycia mieli oni około 450-489 punktów, co czyniło ich najlepszymi w rankingu. 

 

Należy jednak zauważyć, że kandydaci z ofertą pracy lub mających prowincjonalną nominację, zostały zaproszone do składania wniosków w ramach Canadian Experience Class, gdzie nie wymaga się dokumentów poświadczających poziom wykształcenia. 

 

Express Entry wprowadziła nową rolę dla pracodawców, którzy musieli wejść w proces imigracyjny. Pracodawcy mogą łączyć kandydatów z Express Entry za pomocą usłuh Canada’s Job Bank. Wiadomo jednak, że cudzoziemiec musi zostać oficjalnym kandydatem w Express Entry. 

 

W pierwszych miesiącach działania Express Entry do Knaday przybyło bardzo wielu imigrantów z (kolejno): Indii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Anglii, Filipin, Nigerii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Pakistanu i Francji. Na dzień 3 stycznia 2016 roku wiadomo, że top 10 krajów, którzy najchętniej skorzystały z Express Entry zmieniła się. Aktualnie wygląda to następująco (kolejno): Indie, Filipiny, Chiny, Wielka Brytania, Irlandia, Stany Zjednoczone, Nigeria, Korea Południowa, Francja oraz Australia. 

 

Należy jeszcze przypomnieć o tym, że Express Entry jest bardzo korzystne dla studentów i posiadaczy studiów podyplomowych. Większość pełnoetatowych i zagranicznych studentów, którzy kończą edukację w Kanadzie mają prawo do otwartych pozwoleń na pracę za pośrednictwem Post – Graduation Work Permit Program. To pozwala zdobyć studentom doświadczenie na kanadyjskim rynku pracy, co potem pomoże sprawniej przejść na stały pobyt. 

 

Wiadomo także, że liczba kandydatów francuskojęzycznych jest dużo mniejsza niż z językiem angielskim. Największe szanse w programie mają jednak osoby, które mówią zarówno po angielsku jak i po francusku. Można za to otrzymać dodatkowe punkty. W 2015 roku zaledwie 2 procent zaproszonych kandydatów była francuskojęzyczna. Z tego zaledwie 1 procent kandydatów z językiem francuskim zapisał się do programu. Rząd obecnie bada sposoby na zwiększenie ilości osób z językiem francuskim, którzy mogliby być zainteresowani wyjazdem do Kanady. 

 

Raport pokazuje, ze w 2015 roku Express Entry pozwolił na pokazanie się wysoko wykwalifikowanych kandydatów. Pracodawcy coraz chętniej korzystają z tego programu, by znaleźć odpowiednich pracowników na różne stanowiska. Wszystkie założenia zostały spełnione, rząd będzie kontynuował monitorowanie wyników oraz poprawy na rynku pracy. Oczekuje się, że w 2016 roku te osiągnięcia Express Entry będą nadal kontynuowane. 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C