Logowanie

Przewodnik po Programie IEC

IEC IEC

International Experience Canada (IEC) zapewnia młodym osobom możliwość podróżowania i pracy w Kanadzie. IEC jest dostępne w krajach, które mają dwustronne porozumienie z Kanadą.

Podstawowe informacje na temat programu IEC znajdują się w artykule: Przygotowania do IEC 2015 w Irlandii. IEC 2015 prawdopodobnie nie zostanie otwarty do końca lutego 2015 roku.

Poprzednie lata:
W roku 2013, IEC ruszył 18 lutego o 16:00. Na oficjalnej stronie ambasady kanadyjskiej, przez cały czas widniała informacja, aby sprawdzać informacje codziennie. Dostępnych miejsc było 650 dla kategorii Working Holiday, 50 dla Young Profesionals oraz 50 dla Internship/Co-op.

W roku 2014, IEC ruszył 8 kwietnia o 16:00. Data została podana około czterech dni przed startem. Dostępnych miejsc było 625 dla kategorii Working Holiday, 75 dla Young Profesionals oraz 50 dla Internship/Co-op.

W większości przypadków, program IEC ruszał o godzinie 10:00, czasu w Ottawie.

Typy kategorii w ramach IEC:
W zależności od tego, skąd pochodzi dana osoba, może ona wybrać jedną z trzech opcji podróży do Kanady, w ramach IEC:

Working Holiday – tą opcję mogą wybrać osoby, chcące zapewnić sobie wakacje dzięki pieniądzom zarobionym podczas pracy w Kanadzie. Część funduszy zgromadzonych w ten sposób, pozwala na finansowanie sobie podróży w trakcie aktualnego pobytu w Kanadzie. Jest to bardzo dobry sposób, aby zwiedzać i odpoczywać oraz jednocześnie zarabiać;

- Młodzi Profesjonaliści – tą opcję mogą wybrać osoby zainteresowane pozyskaniem doświadczenia zawodowego w Kanadzie, aby mieć lepsze kwalifikacje i większe szanse na sukces w globalnej gospodarce. Kandydaci tego strumienia mają możliwość poszerzenia własnych horyzontów zawodowych poprzez podjęcie pracy w zespołach z różnych środowisk kulturowych, nauczyć się nowych metod prowadzenia działalności gospodarczej, dokształcać się w kwestiach językowych oraz rozwijać własne kompetencje;

Międzynarodowy staż kooperacyjny – tą opcję mogą wybrać osoby, chcące zdobyć doświadczenie w pracy zagranicą, ściśle związane ze swoim kierunkiem studiów. Międzynarodowy staż kooperacyjny jest przeznaczony głównie dla studentów, którzy zamierzają ukończyć staż lub praktyki zawodowe w Kanadzie, aby dopełnić obowiązków związanych z ich programem nauczana akademickiego.

Aby sprawdzić, który z powyższych programów jest dostępny dla osoby zainteresowanej, należy wybrać kraj swojego pochodzenia z rozwijanej listy u dołu TEJ strony. W wynikach wyświetla się kolejna rozwijana lista, w której widnieją możliwe do wyboru kategorie. Po wybraniu tej, która nas najbardziej interesuje, na stronie pojawiają się dokładne informacje dotyczące aplikowania i zasad.

Wymagania dla poszczególnych kategorii w odniesieniu do osób pochodzących z Polski, znajdują się w sekcji IEC dla Polaków.

Przed oficjalnym startem programu IEC należy:

  • Sprawdzić ważność paszportu i upewnić się, czy nie kończy mu się ona w najbliższym czasie. Dokument musi być ważny minimum do dnia, w którym dana osoba będzie opuszczać Kanadę po skończonym programie IEC. Ważne jest, że paszport musi być dokumentem biometrycznym (wszystkie paszporty wydane po 28 sierpnia 2006 spełniają ten wymóg). Należy pamiętać, aby dokonać elektronicznej kopii pierwszej strony paszportu, zawierającej dane.
  • Należy przygotować kartę debetową, którą dana osoba będzie mogła płacić za pośrednictwem Internetu. Ułatwia ona proces płatności i zaoszczędza czas. W programie na rok 2014, istniała możliwość płacenia zarówno kartą debetową jak i kredytową oraz przelewem. Z przelewami zarejestrowano jednak wiele problemów, dlatego zdecydowanie lepiej posłużyć się kartą.
  • Podczas zakładania konta Kompass, w programie na rok 2014, oprócz kopii elektronicznej paszportu, kandydat musiał także dołączyć resume, które miało być sporządzone według oficjalnego schematu.
  • Aby sprawie przejść przez proces rejestracji do programu, warto sobie sporządzić podręczną notatkę, zawierającą własne dane osobowe, w tym adres, numer telefonu, numerem paszportu itp. Zaoszczędzi to czas i kłopotów związanych z szukaniem potrzebnych informacji w różnych dokumentach.

Pierwsze kroki po oficjalnym otwarciu programu IEC:

  • Założenie konta Kompass (nie gwarantuje miejsca w programie). Należy wypełnić aplikację, w której kandydat podaje wszystkie swoje dane. Aplikacja ta składa się z kilku stron, które trzeba dokładnie uzupełnić, wprowadzając dane zgodne z prawdą. 

Uwaga! W poprzednich latach często pojawiały się problemy z pytaniem o PO Box, dużo osób myliło ten element z kodem pocztowym. Informujemy zatem, że PO Box to skrzynka pocztowa, natomiast kod pocztowy to Zip Code.

  • Podczas zakładania konta, kandydat zostanie poproszony o ustawienie swoich Pytań Bezpieczeństwa (Security Questions), które należy zapisać w bezpiecznym miejscu, gdyż system będzie o nie sporadycznie pytał w późniejszym czasie.
  • Gdy uzupełniona aplikacja zostanie wysłana, system wystawia kandydatowi  numer WTN. Po sprawdzeniu aplikacji, aplikant otrzyma także wiadomość, że może dokonać wpłaty oraz załączyć kopie elektroniczne paszportu i resume. Po przesłaniu wszystkich wymaganych dokumentów, kandydat otrzyma wiadomość, informującą że wszystkie przesłane dokumenty zostały przyjęte i sią aktualnie przetwarzane.  W tym momencie, aplikant ma oczekiwać tylko na Conditional Acceptance Letter. Od otrzymania wiadomości o dostarczeniu dokumentów do wysłania, CAL mają 14 dni.

Przydatne linki z wiedeoinstrukcją zakładania konta Kompass:

Wideo 1Wideo 2Wideo 3Wideo 4Wideo 5

Po otrzymaniu Conditional Acceptance Letter:
W momencie, gdy dany kandydat otrzyma Conditional Acceptance Letter, może on przejść do kolejnego kroku kwalifikacyjnego.

  • W pierwszej kolejności, należy założyć konto MyCIC (możliwe jest to po przejści do TEGO linku). Na samym dole strony znajduje się obrazek z podpisem „Find out if you are eligible, Come to Canada”. Należy w niego kliknąć, a następnie, w nowo otwartej stronie, przejść do „Check your eligibity”.
  • Po przejściu powyższego punktu, na ekranie monitora pojawi się ankieta, którą kandydat musi wypełnić. Po jej ukończeniu, wyświetli się strona z następującymi informacjami:
    • Checklist Code;
    • Linki do formularzy, które należy pobrać.

UWAGA! Numer Checklist Code należy zapisać w bezpiecznym miejscu, a wszelkie wymienione formularze najlepiej ściągnąć i zapisać w osobnym folderze.

  • Następnie, należy wrócić na stronę z pierwszego punktu i kliknąć na niej opcję „Continue to GCKey”, która umożliwia utworzenie nowego konta. W tym miejscu również pojawią się Pytania Bezpieczeństwa. Należy je zapisać w bezpiecznym miejscu, aby móc z nich skorzystać w późniejszym etapie.
  • Po założeniu konta, należy się na nie zalogować. Wymaga to akceptacji warunków oraz odpowiedzi na Pytania Bezpieczeństwa. Po pomyślnym przejściu procesu logowania, kandydat zostaje przeniesiony do głównego panelu użytkownika. Tam należy wybrać opcję „Work Permit”, która przekieruje nas do strony, na którą można załadować wszelkie potrzebne dokumenty:
    • Formularze IMM1295, IMM5645 oraz  IMM5707;
    • IEC Conditional Acceptance Letter;
    • CV/Resume;
    • Skan paszportu (pierwsza strona oraz strony z pieczątkami);
    • Aktualne zdjęcie paszportowe;
    • Zaświadczenie o niekaralności w języku oryginalnym oraz w tłumaczeniu. Wymagane jest zaświadczenie z ostatnich 3 miesięcy.

UWAGA! Na stronie może pojawić się informacja o konieczności dokonania opłaty wizowej. Kandydat programu IEC nie musi jej uiszczać, gdyż dokonał już płatności na etapie tworzenia konta Kompass.

WAŻNE! Wszelkie formularze, zanim zostaną załadowane i zaakceptowane do wysłania muszą być kilkakrotnie sprawdzone pod kątem poprawności danych. W momencie kliknięcia przycisku „validate”, kandydat traci możliwość edycji danych, a wniosek zostaje przesłany.

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku:
Oficjalnie przyjęte jest, że odpowiednie organy rozpatrują przesłane aplikacje w ciągu 6 tygodni. Informacje na ten temat znajdują się w tabeli, w TYM linku.

Ostatnio zmienianyczwartek, 26 luty 2015 09:09

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

1°C

Toronto

Mostly Cloudy

Humidity: 63%

Wind: 30.58 km/h

  • 03 Jan 2019 1°C 0°C
  • 04 Jan 2019 6°C -1°C